Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Poate o firma sa-mi imprumute masina prin contract de ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Poate o firma sa-mi imprumute masina prin contract de comodat?

Buna ziua,
As dori sa aflu daca e posibil sa inchei un contract de comodat, eu ca o persoana fizica cu o firma, prin care acesta sa-mi imprumute masina de firma ca eu sa ma duc la lucru cu acesta. Mentionz ca lucrez in invatamant ( nu la aceea firma) si imi trebuie masina pentru decontarea navetei.
Ipotetic vorbind, o societate poate ceda dreptul de folosinta cu titlu gratuit asupra unui autoturism unei persoane fizice, prin incheierea unui contract de comodat.
Legat de decontarea cheltuielilor de deplasare si sau intretinerea autoturismului, verificati contractul dumneavoastra de munca.