Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Nelamuriri
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Nelamuriri

buna seara.as avea nevoie de ajutorul dv.
1.am fost depistat cu aparatul radar cu 160km/h pe drum european.am contestat pv.politia a depus la dosar foto in care eram surprins cu 160km/h.in spatele meu rula un autotren,care se vede clar in foto depusa la dosar.pot sa invoc nulitatea pv motivand ca in poza apare si alt participant la trafic
2.cel ce a intocmit pv nu e acelasi cu operatorul radar.s-au vb prin statie si m,-a oprit un alt echipaj.si cel ce a intocmit pv nu are autorizatie de operator radar.se contesta acest lucru?
3.in pv scrie ca am fost depistat ruland cu 160km/h la km. la orele 15 la km ...de ag x..pe raportul de retinere al permisului depus la dosar intocmit la orele 15 scrie ca fost intocmit in alta localitate la distanta de aproximativ 10km tot de agentul x.iar pe poza orele 15.intrucat agentul nu putea sa se afle in 2 locuri,la aceeasi ora,
intrucat nu am semnat pv credeti ca am sanse ca invocand aceste probe sa castig in intsanta anularea pv?
Este greu de constatat din plansa foto,succesiunea si vitezele de deplasare ale autovehiculelor retinute in plansa foto
Agentul care consemneaza contraventia constatata de aparatul radar nu este necesar sa detina autorizatie de operator radar
Intelegem ca dvs aveti interesul sa contestati PV contraventie,ori,este o diferenta semnificativa intre cele 2 documente la care faceti referire PV contraventie si raportul de retinere al permisului depus la dosar
Aspectul ca nu ati inteles sa va asumati responsabilitatea semnarii PV contraventie,nu constituie temei legal care sa conduca la anularea acestuia
as dori lamuriri clare.dvs. m-ati bagat mai mult in ceata!:
:O

buna seara.as avea nevoie de ajutorul dv.
1.am fost depistat cu aparatul radar cu 160km/h pe drum european.am contestat pv.politia a depus la dosar foto in care eram surprins cu 160km/h.in spatele meu rula un autotren,care se vede clar in foto depusa la dosar.pot sa invoc nulitatea pv motivand ca in poza apare si alt participant la trafic
2.cel ce a intocmit pv nu e acelasi cu operatorul radar.s-au vb prin statie si m,-a oprit un alt echipaj.si cel ce a intocmit pv nu are autorizatie de operator radar.se contesta acest lucru?
3.in pv scrie ca am fost depistat ruland cu 160km/h la km. la orele 15 la km ...de ag x..pe raportul de retinere al permisului depus la dosar intocmit la orele 15 scrie ca fost intocmit in alta localitate la distanta de aproximativ 10km tot de agentul x.iar pe poza orele 15.intrucat agentul nu putea sa se afle in 2 locuri,la aceeasi ora,
intrucat nu am semnat pv credeti ca am sanse ca invocand aceste probe sa castig in intsanta anularea pv?
"Probele" invocate n-au nicio treaba cu legea si nu reprezinta motiv de anulare al procesului verbal. Sper ca ati iesit din ceata!

dar daca pe procesul verbal exista ingrosari unde politistul a scris locul unde s-a intamplat infractiunea, si nici macar directia din care circula autoturismul, de unde venea si incotro mergea, ocupatia si locul de munca al contravenientului exista vreun motiv de nulitate al pv?
am intrebat daca locul descris de politist in pv de constatare ca fiind locul faptei, trebuie sa coincida cu locul pe care l-a trecut ca locul in care a intocmit raportul de retinere, pentru ca am dubii in ceea ce priveste faptul ca ei aveau in ordinul de deplasare (pe care nu l-au atasat la intampinare) un alt loc in care sa amplaseze radarul decat cel in care s-a petrecut fapta.
radarul care m-a surprins, este amplasat pe o solenza alba, neinscriptionata (oare nu ar trebui sa fie obligatoriu acest lucru in loc sa stea ascunsi in boscheti?), care din cate stiam eu functiona (si este folosit) doar in modul stationar.
oare nu trebuia sa depuna la intampinare si numarul casetei pe care s-a filmat?
oare de unde ar trebui eu sa deduc, ca operatorul radar a fost in acea zi, la acea ora, pe acea masina, daca pe mine m-a oprit un alt agent, dupa un mcv?
de unde stiu ca nu era un alt operator care nu are atestat?
ok, am incalcat legea, si imi pare rau, dar sunt agent de vanzari si sunt dependent de acel permis. nu-mi permit sa-l predau fara lupta, pentru ca sunt soferi care au incalcat mult mai grav legea si au invins sistemul.
sincer, am calcat pedala dintr-o prostie, doar ca sa vad cat mai prinde loganul van pe care lucrez si am uitat sa mai fiu vigilent (cunosc toate radarele neinscriptionate din Giurgiu)
am fost atat de surprins cand l-am vazut ca am uitat sa mai apas pe frana
C.Geta, utilizator