Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Instiintare poprire pentru amenda contraventionala din ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Instiintare poprire pentru amenda contraventionala din febr 2007

Buna ziua.
Am primit azi, 12 noiembrie la posta, cu, confirmare de primire, o instiintare de poprire pentru o amenda contraventionala de 200 lei din februarie 2007.
Este antetul primariei sus, cu un numar de inregistrare din 30 oct 2013, jos semnatura primarului ce arata a fi facuta la xerox, stampila pare autentica, la fel si semnatura directorului executiv este facuta la xerox, doar semnatura sefului de serviciu este autentica.
La date de identificare ale debitorului este doar CNP-ul meu.
Mi se comunica urmatoarele:
(probabil si-a amintit cineva ca mai este nevoie sa si munceasca)

In baza art 149. alin. (5) din OG nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicata in 2007, cu modificarile si completarile ulterioare, s-a luat masura indisponibilizarii sumelor existente si a celor viitoare provenite din incasarile zilnice in conturile in lei si/sau valuta deschise la ......................(camp gol) precum si a oricaror sume reprezentand venituri si disponibilitati banesti in lei si valuta, titluri de valoare sau alte bunuri mobile necorporate, detinute si/sau datorate cu orice titlu, dumneavoastra, de catre (fostul angajator incepand cu data de 10 oct 2013).
Sumele vor fi retinute si varsate in conturile deschise la Trezoreria Municipiului.

In acea perioada nu aveam venit, amenda fiind pentru o disputa in spatiul public.

1. Dupa cat timp se prescrie o amenda contraventionala?

2. In situatia mea, avand in vedere ca au trecut aproape 7 ani, mai poate cineva sa-mi puna poprire pe veniturile de la fostul angajator? (am doar o suma modesta in contul de salariu)

3. Daca actioneaza conform legii, pot face aceasta poprire inclusiv cu viitoarele venituri?

Va multumesc anticipat tuturor celor ce ma pot indruma cu un sfat competent.

Adrian

adrian_adri, utilizator
se prescrie in termen de 5 ani, numai ca prescrierea se intrerupe la data la care loc orice proces de executare silita. Adica daca trimite o somatie la un moment dat, se incepe alt termen de prescriere de 5 ani.
Asta e prima somatie, de fapt nu e somatie, este instiintare poprire.
in cazul tau concret, termenul de prescriere a inceput sa curga la 1 ianuarie 2008
lucianrosca, utilizator
As dori niste raspunsuri la cele intrebate mai sus si la urmatoarele intrebari:

4. In conditiile in care nu am niciun venit momentan si intentionez sa depun actele pentru a beneficia de indemnizatie de somaj, se poate pune poprire si pe indemnizatie?

5. In ce circumstante pot fi scutit de plata amenzii?

Multumesc mult.
Am rugamintea, daca ma poate ajuta cineva cu cateva raspunsuri competente si obiective la intrebarile de mai sus.
M-ar ajuta foarte mult un raspuns in privinta popririi pe viitoarele venituri.
Si poate raspunsurile oferite vor ajuta si alte persoane aflate in situatii similare.

Multumesc anticipat,

Adrian
adrian_adri, utilizator