avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 674 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... camatari
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

camatari

va rog sa ma ajutati intr-o problema! Sotul meu a imprumutat de la un camatar 3000 de euro acum 3 ani.In tot acest timp i-a platit acestuia 150 de euro pe luna dobanda.Luna aceasta nu a putut sa-i plateasca dobanda,intarziind 2 saptamani,iar acesta il ameninta zilnic.Exista multe persoane care stiu ca acesta este un camatar si care stiu ca sotul meu ii plateste dobanda,unele dintre ele chiar fiind de fata cand acesta primea dobanda de la sotul meu.Deja este exasperant,ne ameninta,ne hartuieste,desi si-a recuperat de 3 ani banii numai din dobanzi.Nu exista vreo cale legala sa-l facem sa inceteze? Va multumesc!
daiana_raluca a scris:

va rog sa ma ajutati intr-o problema! Sotul meu a imprumutat de la un camatar 3000 de euro acum 3 ani.In tot acest timp i-a platit acestuia 150 de euro pe luna dobanda.Luna aceasta nu a putut sa-i plateasca dobanda,intarziind 2 saptamani,iar acesta il ameninta zilnic.Exista multe persoane care stiu ca acesta este un camatar si care stiu ca sotul meu ii plateste dobanda,unele dintre ele chiar fiind de fata cand acesta primea dobanda de la sotul meu.Deja este exasperant,ne ameninta,ne hartuieste,desi si-a recuperat de 3 ani banii numai din dobanzi.Nu exista vreo cale legala sa-l facem sa inceteze? Va multumesc!


Cu ce ati garantat plata sumei imprumutate si prin ce modalitate ?
Exista acte notariale incheiate cu camatarul?
Ce prevad acestea ?
In general camatarii solicita ca plata sumei imprumutate sa fie garantata cu ceva.
Va rog sa prezentati amnunte pentru ca in general camata se ascunde in spatele unui act notarial bine intocmit care prin prevederile sale inrobeste persoana care a imprumutat.
Oricum ar trebui sa va adresati politiei,dar depinde in ce conditii si daca poate fi dovedit imprumutul cu camata.
nu am garantat imprumutul cu nimic.S-a facut doar un contract de mana intre cele doua parti,fara nici un martor
daiana_raluca a scris:

nu am garantat imprumutul cu nimic.S-a facut doar un contract de mana intre cele doua parti,fara nici un martor

Sesizati organele de politie daca puteti face dovada care este suma reala si care este camata perceputa.Aveti posibilitatea sa va dovediti plangerea pentru inselaciune cu acte si cu martori,in situatia in care puteti dovedi ca este vorba despre o astfel de infractiune.Este bine sa contactati un avocat pentru a solutiona problema dvs.in mod profesionist
Stimata Doamna, schimbati un pic tonalitatea!
Cum se poate sa sustineti abia acum ca va simtiti amenintati de camatar? Pana acum de ce ati fost deacord sa platiti o valoarea a dobanzii, fara sa va intrebati daca e bine sau nu?
Daca nu aveti de unde sa platiti, pe baza acelei chitante de mana, asa-zisul camatar, ar avea doar posibilitatea sa va cheme in judecata pentru plata sumei din act. Va veti putea apara cu orice probe veti crede de cuviinta. Daca nu s-a specificat un termen limita de plata si nici valoarea unei dobanzi lunare, ati putea sustine ca imprumutul a fost si restituit deja. Pentru a se judeca cu dumneavoastra "camatarul" ar trebui sa achite si o taxa judiciara de timbru la valoarea indicata. Intrucat nici nu va avea siguranta unui castig in proces, s-ar putea nici sa nu se gandeasca la proces ci sa continue cu amenintarile si sicanele. Cum credeti ca veti putea sa va aparati atunci, daca -pana acum putin timp- ati platit timp de 3 ani o dobanda fara sa va "razboiti" impotriva camatarului? Pana cand ramanea valabila intelegerea de plata a "dobanzii", adica pana cand aveati de gand sa cotizati lunar cu cei 150 de euro?
Sunt deacord ca puteti face o sesizare la organele de politie, intrucat pentru banii incasati pana acum sunt convinsa ca acea persoana poate fi trasa la raspundere. In ce modalitate si pentru ce infractiune, ramane de vazut in functie de textul exact al inscrisului semnat de sotul dumneavoastra.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Camatarie acceptata de instantele romanesti corduneanunarcis corduneanunarcis in anul 2007 am imprumutat suma de 4000 euro pentru care am lasat garantie un pamant de 100 000 euro la vremea respectiva. dobinda era de 15 la suta pe luna. ... (vezi toată discuția)
Am împrumutat unei persoane 10000 de euro acum 10 ani în baza unui contract de mână Ramonap Ramonap Am împrumutat unei persoane 10000 de euro acum 10 ani în baza unui contract de mână între mine și el. Persoana respectiva s.a angajat să plătească ... (vezi toată discuția)