Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Angajare programator
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Angajare programator

Poate sa imi spuna cineva sau exista un site undeva, unde se pot gasi informatii despre facilitatile pe care le au programatorii?
In sensul ca angajatorul beneficiaza de reduceri?

Multumesc.
Ordin MFP 1479/2013

www.avocatnet.ro/content/art...

Cod fiscal ART. 55 Definirea veniturilor din salarii
(4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:

l) veniturile din salarii, ca urmare a activităţii de creare de programe pentru calculator; încadrarea în activitatea de creaţie de programe pentru calculator se face prin ordin comun al ministrului muncii, solidarităţii sociale şi familiei, al ministrului comunicaţiilor şi tehnologiei informaţiei şi al ministrului finanţelor publice;

[ link extern ]
Conditiile care trebuie indeplinite de angajator si angajati pentru a beneficia de aceasta facilitate sunt cele prevazute de ati 1 din ordinul comun 539/225/1479 privind incadrarea in activitatea de creatie de programe pentru calculator :
[ link extern ]