Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... art.180 cod penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

art.180 cod penal

aflandu.ma in aceasta situatie,am solicitat organelor de cercetare penala la 2 zile dupa evenimet sa solicite filmarile video locale.Acestia au refuzat sub orice forma de a face aceasta solicitare.Intrebarea mea este: Filmarile video locale ale municipiului pot fi folosite ca si proba?..si in ce conditii
Probele audio ori video pot fi folosite in procesul penal daca modul in care au fost obtinute este legal.

Cod procedura penala - Art. 63 Probele şi aprecierea lor
Constituie proba orice element de fapt care serveste la constatarea existentei sau inexistentei unei infractiuni, la identificarea persoanei care a savarsit-o si la cunoasterea imprejurarilor necesare pentru justa solutionare a cauzei.
Probele nu au valoare mai dinainte stabilita. Aprecierea fiecarei probe se face de organul de urmarire penala sau de instanta de judecata in urma examinarii tuturor probelor administrate, in scopul aflarii adevarului.

acest lucru sunt tocmai bine teoretic dar practic??...cum se face ca procurorul a refuzat acest lucru atunci cand i.am precizat ca pe aceasta filmare se observa cu exacitate cele intamplate..