Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Proba in justite
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Proba in justite

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati si pe mine. As vrea sa aflu, daca poate sa fie proba (exclusiva) in justitie, pentru demonstrarea unui prejudiciu (minus de inventar, gestiune frauduloasa, etc) "lista privind vanzarea marfurilor" sau "situatia stocurilor" obtinuta prin folosirea unor programe de gestiune? Care este temeiul legal, unde sunt enumerate documentele si inscrisurile contabile, care pot fi folosite ca proba in justitie? Va multumesc anticipat.
Vedeti si dvs.:

"Art. 63
(1) Constituie proba orice element de fapt care serveste la constatarea existentei sau inexistentei unei infractiuni, la identificarea persoanei care a savarsit-o si la cunoasterea imprejurarilor necesare pentru justa solutionare a cauzei.
(2) Probele nu au valoare mai dinainte stabilita. Aprecierea fiecarei probe se face de organul de urmarire penala sau de instanta de judecata in urma examinarii tuturor probelor administrate, in scopul aflarii adevarului. "
Infractiunile economice nu au documente justificative specifice? Din cele de mai sus sa inteleg, ca daca un administrator inainteaza la organul de urmarire penala o oarecare lista semnata de el, fara sa mai solicite alte probe, instanta poate condamna orice om nevinovat?
Nu va grabiti sa trageti concluzii pripite.
Exista prezumtia de nevinovatie si mai aveti si dreptul la aparare.
In general, in astfel de cazuri e bine sa va angajati avocat.

avocat Claudiu Lascoschi
anthony a scris:

Infractiunile economice nu au documente justificative specifice? Din cele de mai sus sa inteleg, ca daca un administrator inainteaza la organul de urmarire penala o oarecare lista semnata de el, fara sa mai solicite alte probe, instanta poate condamna orice om nevinovat?

Nu. Va fi stabilita si relevanta probelor. Se va dispune si o expertiza.
Va multumesc pentru raspunsuri