Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort la notar-dubla cetatenie cu copil minor ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort la notar-dubla cetatenie cu copil minor cetatenie straina

Copilul nu are cetatenie romana,are varsta de 15 ani si locuieste cu mama in strainatate, iar tatal locuieste in Romania.Amandoi parintii au dubla cetatenie si sunt casatoriti in Romania .
Parintii sunt total de acord cu divortul,tatal lasa custodie deplina mamei,tatal declara ca nu are venituri si renunta la absolut tot in favoarea mamei.
In cazul in care divortul este de comun acord,minorul de 15 ani trebuie sa se prezinte in fata notarului sau in fata oricarei alte parti juridice din Romania?
In cazul in care copilul,care are domiciliu stabil impreuna cu mama in strainatate,nu se poate prezenta in fata notarului in Romania ce procedeu se urmeaza?
Multumesc frumos!
Nicoleta7878, utilizator
Pt un divort la notar, parintii trebuie sa se inteleaga ca ambii sa exercite autoritatea parinteasca, sa cada de acord si asupra contributiei la intretinere, pot sa zica ca tatal va plati pensie in natura, nu ca nu va plati pt ca nu are venituri.
Partajul il fac separat de divort.
Ancheta o fac oricum cei de la autoritatea tutelara nu de notar, in cazul dvs se poate face in strainatate de autoritatile de acolo daca ai nostri cer.
Daca tatal tot e in Romania, sa mearga la autoritatea tutelara sa intrebe cine cere ancheta in strainatate daca nu e un proces pe rolul instantei.
Intai cadeti de acord asupra autoritatii parintesti, daca ma vrea exclusiva, va trebui sa va adresati instantei, nici acolo nu vor obtine ca asa vor, ci numai pt motive temeinice.
[editat citat]

Tatal nu are nicio pretentie in privinta copilului si asupra partajului.Ceea ce ma interesa era doar daca copilul este obligat sa se prezinte sau nu,chiar daca mama va avea autoritate tutelara.
Multumesc!
gi-jane2, moderator
Copilul nu are cetatenie romana,are varsta de 15 ani si locuieste cu mama in strainatate, iar tatal locuieste in Romania

Reprezentarea sotilor in cadrul procedurii notariale a divortului este interzisa.

(reprezentarea in cazul divortului la notar este interzisa conform -art.87 indice 1 al. 7 din Ordinul ministrului justitiei nr. 81/2011 privind completarea Regulamentului de punere in aplicare a Legii notarilor publici si a activitatii notariale nr. 36/1995, adoptat prin Ordinul ministrului justitiei nr. 710/C/1995).

Puteti promova si dumneavoastra actiunea de divort, iar sotul dumneavoastra sa raspunda prin intampinare.(indicand un domiciliu procesual ales in vederea comunicarii actelor de procedura ).

Reprezentarea reclamantului in procesul de divort poate opera numai in urmatoarele cazuri :

- daca are domiciliul sau resedinta in strainatate , facandu-se dovada, cu inscrisuri, in acest sens

- daca executa o pedeapsa privativa de libertate
- daca este incapabil sau impedicat de o boala grava sau participe la acest proces

Succes.
Doamna avocat, nu copilul divorteaza, ci parintii. Doamna intreaba daca minorul trebuie sa se prezinte, nu parintii. Parintii bineinteles ca se vor prezenta amandoi in fata notarului macar o data daca vor sa divorteze la notar.

Tatal nu are nicio pretentie in privinta copilului si asupra partajului.Ceea ce ma interesa era doar daca copilul este obligat sa se prezinte sau nu,chiar daca mama va avea autoritate tutelara.

Doamna, mama va exercita ca si tatal, autoritate parinteasca, nu tutelara. Inca o data va zic, NU se pot intelege ca dupa divort sa exercite doar mama autoritatea parinteasca, ci doar in comun, de catre ambii parinti. Si NU e necesar ca minorul sa vina in Romania.
Partajul il vor face separat si numai daca vor.
gi-jane2, moderator
Eu nu m-am raportat la minor, ci la parinti, in mod cert.

Parintii sunt total de acord cu divortul,tatal lasa custodie deplina mamei,tatal declara ca nu are venituri si renunta la absolut tot in favoarea mamei.

In cazul in care divortul este de comun acord,minorul de 15 ani trebuie sa se prezinte in fata notarului sau in fata oricarei alte parti juridice din Romania?

Minorul nu trebuie sa revina in Romania.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat