Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cu copil minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cu copil minor

Divort de comun acord cu soțul, mergem la notar. Eu vreau sa plec din țară cu tot cu copil dupa pronunțarea divorțului. Pot face asta, chiar daca stabilirea locuinței copilului va fi la tata, dar avand acordul tatalui de a pleca cu copilul?
Vreti sa va mutați în străinătate cu copilul sau vreti sa călătoriți cu el? Daca va da procura în ambele situații, se poate. Instanta nu intervine cand parintii se inteleg.

Cu toate astea, e posibil sa se razgandeasca dupa ce are actele de divorț semnate. E posibil sa nu va mai dea acordul ulterior.
Nu va puteti stabili in strainatate daca domiciliul minorului va fi la tata.

Daca situatia se prezinta asa mergeti la avocat.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Vreau sa ma stabilesc in străinătate cu copilul. Ce pasi trebuie urmați? Ce si cum trebuie sa cer?
Pai daca tot e de acord sa va stabiliti in strainatate, sa spuneti asta la notar si va fi scris dupa cum stabiliti.
Tutela se împarte sau e doar al unuia dintre părinții divortati?