avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1071 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... hidroizolatie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

hidroizolatie

buna ziua ,
ma confrunt cu urmatoarea problema , locuiesc la etajul 4 ( bineinteles ) mi s-a infiltrat apa in un perete si am facut igrasie din cauza hidroizolatiei , am discutat cu administratorul blocului care mi-a dat clar de inteles ca nu va face nimic in acest sens . desi cunoste legea stie care ii sunt atributiile ,dar mai stie ca nimeni nu a platit pt nerespectarea acestei legi ,deoarece avem multi restantieri la intretinere , deci raspunsul a fost ,, oamenii nu pot plati intretinerea de unde vreti sa plateasca hidroizolatia " , prin urmare as dori sa stiu care sunt caile legale , unde as putea sa ma adresez probabil in cadrul primariei sau asa ceva.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 18:32, 13 Noiembrie 2013
face o sesizare scrisa catre administratie ,in care auceti la cunostiinta ceea ce doriti si ca intelegeti sa reparati prin participarea la plata a tuturor copriprietarilor ,daca nu primiti nici un raspuns demarati reparatiile la acoperisi cu o firma autorizata pe cheltuiala proprie si apoi actionati in instanta restul proprietarilor ,
bafta
Intradevar, calea este lunga,,,dar, este clar; Terasa blocului face parte din proprietatea comuna, si, obligatia de administrare revine celor ce sunt in conducerea asociatiei de proprietari (presedinte, comitet executiv si administrator), Tot acestia au si obligatia de a incasa cheltuielile de intretinere pe care asociatia de proprietari le face in numele fiecarui proprietar. Deci;
1). Va adresati cu o "sesizare'' la presedintele asociatiei de proprietari (sa fie in dublu exemplar ; una o lasati la sediul si pe una sa va puna Nr. de inregistrare). Presedintele are obligatia potrivit legii fundamentale sa va raspunda in 30 de zile.
2). Daca nu ia nici o masura adresati - va unui "birou de mediere" singur sau printr-un avocat, daca la mediere nu se rezolva nimic atuci actionati in instanta presedintele asociatiei de proprietari pentru prejudiciile cauzate din cauza 'omisivitati acestuia' sau din cauza neindeplinirii atributiunilor ce ii revin prin statut. Ok. Succes.
1-Terasa imobilului de locuit in comun reprezinta parte comuna,a carei intretienre si reparatie intra in responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari
2-Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele acesteia,care detine autoritatea si competenta sa dispuna in interesul asociatiei si al membrilor proprietari executarea de reparatii la parti comune constructii si instalatii
Administratorul de imobil este angajat al asociatiei de proprietari cu limita de competenta de executie masuri dispozitii ale adunarii generale,presedinte si comitet executiv,fara a detine competenta sa dispuna executarea de reparatii la parti comune de imobil
3-
demarati reparatiile la acoperisi cu o firma autorizata pe cheltuiala proprie si apoi actionati in instanta restul proprietarilor ,


Nu este solutie favorabila deoarece,executia in regie proprie -fara acordul asociatiei de proprietari ,nu obliga nici asociatia de proprietari si nici proprietarii sa achite cote parti

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Petitie asociatia de propietari mihaigheorghe_edv mihaigheorghe_edv Nici nu stiu cum sa abordez aceasta problema destul de complicata.Locuiesc la ultimul nivel,etaj 9,in nenumarate randuri am tot facut cate o sezizare catre ... (vezi toată discuția)
Reparatie terasa dana9101 dana9101 Buna ziua,avem o problema de curand am cumparat un apartament care este la etaju 4 hidroizolatie din cate am inteles nu a mai fost facuta de 10ani in baie si ... (vezi toată discuția)
Cum dau in judecata asociația de proprietari? Gabriela ograzeanu Gabriela ograzeanu Am cumparat un apartament la ultimul etaj in rate anul trecut.din ianuarie a inceput sa imi apara igrasie pe un perete la baie. De două luni s-a extins la ... (vezi toată discuția)