Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Neprezentare la proces ca parte vatamata fara pretentii
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Neprezentare la proces ca parte vatamata fara pretentii

Bună seara, am primit a doua citație în cadrul procesului cu furtul meu de portofel din incinta firmei unde lucrez. Citațiile nu au fost înmânate personal cu semnatură, adica pur și simplu le-am aflat în cutia poștală. Nu m-am prezentat la primul proces. Când am dat declarația la poliție, s-a specificat clar faptul că eu nu doresc nimic, nu am pretenții de la inculpat (pentru fond-furt calificat art. 209 C.p.) penal. Eu asta am explicat și dânșilor că nu doresc să fiu purtat la procese din lipsa colegilor care să mă înlocuiască,eu fiind singurul responsabil pe toată țara. Am pierdut banii furați, nu îmi mai permit să pierd și din salar pentru că eu trebuie să umblu după un terchea berchea (scuzați expresia). Din câte văd pe citație, eu nu înțeleg ceva, aceasta este prima întrebare. Citez ``Partea căreia, personal prin reprezentant sau apărător ales sau prin funcționarul sau persoana însărcinată cu primirea corespondenței, i s-a înmânat în mod legal citația pentru un termen de judecată nu mai este citată pentru termenele ulterioare chiar dacă ar lipsi la vreunul dintre aceste termene cu excepția situațiilor în care prezența acestora este obligatorie potrivit legii.`` La ce se referă? Și a doua întrebare, ce se poate întâmpla dacă eu consider aceste citații drept pierdute, nu am interfon la scara blocului având acces oricine, iar eu nu mă prezint. Vă mulțumesc
Daca sant parte vaamara si nu vin