avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Lichidare voluntara SRL
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Lichidare voluntara SRL

SRL fara datorii, toate taxele achitate, cateva mijloace fixe amortizate total, asociat unic ; intrebari : 1) care sunt pasii (minimali) legali / obligatorii - de urmat ? 2) care sunt costurile estimative MINIME, pt. dizolvarea (/ lichidarea ?) / radierea societatii comerciale ? 3) care sunt autoritatile la cere trebuie facute demersurile ? 4) documente / formulare necesare ? (link / link-uri) 5) mijloacele fixe amortizate total, trebuie si casate ? 6) care este reglementarea in vigoare / la zi, ce trateaza acest caz ? (denumire / nr. / data / publicatie - link / cap. / art. / par.) Va multumesc pt. amabilitatea / disponibilitatea de a-mi raspunde,
Ultima modificare: Miercuri, 1 Aprilie 2009
ContSters84851, utilizator
Cel mai recent răspuns: stelana , utilizator 15:20, 29 Ianuarie 2013
1.Act aditional ORC dizolvare si numire lichidator
2 costuri 700-800 + onorariiu lichidator
3.ORC , finante, lichidator
4.www.onrc.ro
5.legea 31/1990
Fata de cele enumerate deja de predecesorul meu:
- mijloacele fixe vor trece in proprietatea asociatului unic odata cu radierea societatii
Vad ca nu-mi raspunde nimeni la intrebarea nr. 5 ......
Pai nu v-am raspuns ?? ca nu trebuiesc casate !!
mijloacele fixe vor trece in proprietatea asociatului unic odata cu radierea societatii
am si eu o intrebare:
daca un srl intra in lichidare pe baza art. 237 din legea soc com, un proces ulterior, deschis de un fost angajat, trebuie suspendat, asa cum spune legea 85? sau el continua, avind in vedere ca intrarea in lichidare nu s-a facut pe legea 85, ci pe legea 31 ?

Alte discuții în legătură

Urgent model hotarare dizolvare si lichidare simultana srl asociat unic elina24 elina24 buna seara, am si eu o problema, am un SRL asociat unic si doresc sa il dizolv si lichidez simultan conform art. 235, dar am inteles ca am nevoie de o ... (vezi toată discuția)
Dizolvare srl cu asociat unic december december Buna, sunt student al facultatii de drept din cadrul ubb cluj si am urmatoarea problema. Incerc sa ajut un prieten sa-si dizolve un SRL cu asociat unic ... (vezi toată discuția)
Radiere societati comerciale cblanaionita cblanaionita am un srl in brasov care in noile conditii fiscale nu mai poate functiona. am fost la onrc brsdov unde la informatii m-au repezit sustinand ca nu am ce cauta ... (vezi toată discuția)