Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Concurs de contraventie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Concurs de contraventie

se poate face concurs de contraventie intre legea 61 si legea 12?
Concursul de fapte exista in materia penala.
Se pot aplica contraventii diferite daca fapta prin natura ei incalca mai multe norme legale.
Da, dar trebuie avut grija cu plata in 48 de ore, o lege nu permite si cealalta permite. Vezi OG 2/2011 art. 10.
da asta stiu ca una prevede 48 iar alta nu, vreau sa stiu daca se poate face concurs de contraventie pe un singur proces verbal de contraventie? intre cele doua lg. 12 si 61
da, in dreptul unde trebuie sa scrii suma de plata in 48 de ore treci sanctiunea contraventionala de la legea 61 (amenda sau avertisment) + jumatate din minim prevazut de lege pentru legea 12 sau avertisment