avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Concurs de contraventie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Concurs de contraventie

se poate face concurs de contraventie intre legea 61 si legea 12?
Cel mai recent răspuns: Cristiann86 , utilizator 20:46, 15 Noiembrie 2013
Concursul de fapte exista in materia penala.
Se pot aplica contraventii diferite daca fapta prin natura ei incalca mai multe norme legale.
Da, dar trebuie avut grija cu plata in 48 de ore, o lege nu permite si cealalta permite. Vezi OG 2/2011 art. 10.
da asta stiu ca una prevede 48 iar alta nu, vreau sa stiu daca se poate face concurs de contraventie pe un singur proces verbal de contraventie? intre cele doua lg. 12 si 61
da, in dreptul unde trebuie sa scrii suma de plata in 48 de ore treci sanctiunea contraventionala de la legea 61 (amenda sau avertisment) + jumatate din minim prevazut de lege pentru legea 12 sau avertisment

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda contraventionala pentru presupuse injurii (legea nr. 61/1991) AsdLaw AsdLaw Buna ziua! In decursul serii trecute, un politist comunitar, trecand pe langa grupul in care eram, a avut impresia total eronata ca a fost injurat.ulterior ... (vezi toată discuția)
Amenda sex in loc public georgeAlex82 georgeAlex82 Buna seara. Am fost surprins de in echipaj al politiei in timp ce eram dezbracat cu prietena mea pe bancheta din spate a masinii, masina foond parcata pe un ... (vezi toată discuția)
Termenul legal de plata a unei amenzi contraventionale la legea nr. 61/1991 rovamen rovamen care este termenul legal in care trebuie achitata amenda contraventionala primita la L 61/1991 (vezi toată discuția)