Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... atestat ssm si psi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

atestat ssm si psi

Daca am atestat SSM din anul 2001 mai este valabil, sau trebuie sa dau examen anual ?
De ex.pentru a pastra cartile de munca la societatea unde lucrez acum si ca inspector de resurse umane trebuie sa dau examen anual, este necesar si pentru SSM ?
Va multumesc
Nu stiu exact ce presupune acest "atestat" din 2001 insa vedeti ca legislatia in domeniu s-a schimbat in ultimii ani.
Sunt implicati mai multi factori, inclusiv numarul de angajati. Spre exemplu, daca compania are mai mult de 50 angajati trebuie sa aiba o persoana angajata cu norma intreaga doar pentru activitati SSM.

Incepeti cu legea 319/2006.
In 2001 era in vigoare L90, deci cursul pe care l-ai facut era de protectia muncii.
La 5 ani, trebuie sa reei cursul pentru completarea cunostintelor. In octombrie 2006 a intrat L 319, cu multe modificari, deoarece este o directiva europeana( deh...). De atunci a aparut si SSM. Documentele cerute la IIG si IP, sunt altele, dosarul are plan de prevenire si protectie, instructiuni proprii, incident periculos, pericol grav si iminent etc. Cred ca poti face curdul mediuu sau superior daca ai studii superioare.
Dati-mi voie sa va contrazic. In 2001 cursurile organizate pentru inspector protectia muncii nu erau autorizate conform OG 129/2000 privind formarea profesionala a adultilor. Odata cu introducerea Legii nr. 319/2006 privind securitatea si sanatatea in munca, s-au introdus prevederi clare, ca acea persoana desemnata SSM sa indeplineasca anumite conditii dpdv al studiilor. Puteti studia legea pentru detalii. Cursurile organizate anterior intrarii in vigoare a legii nu indeplineau nici cerinta autorizarii formarii profesionale, nici un anumit numar de ore ( minim reglementat de aceasta data), nici cerinta absolvirii unui liceu profil real sau universitate profil tehnic. De aceea, trebuie sa faceti din nou un astfel de curs care sa respecte cerintele Legii 319. Odata ce l-ati facut, obtineti certificatul de absolvire, si nu mai trebuie "reluat". Pana, bineinteles, ca doar ne aflam in RO, se vor schimba din nou dispozitiile Legii privind SSM si vor aparea alte reglementari.
pakos, utilizator
pakos a scris:

Dati-mi voie sa va contrazic. In 2001 cursurile organizate pentru inspector protectia muncii nu erau autorizate conform OG 129/2000 privind formarea profesionala a adultilor. Odata cu introducerea Legii nr. 319/2006 privind securitatea si sanatatea in munca, s-au introdus prevederi clare, ca acea persoana desemnata SSM sa indeplineasca anumite conditii dpdv al studiilor. Puteti studia legea pentru detalii. Cursurile organizate anterior intrarii in vigoare a legii nu indeplineau nici cerinta autorizarii formarii profesionale, nici un anumit numar de ore ( minim reglementat de aceasta data), nici cerinta absolvirii unui liceu profil real sau universitate profil tehnic. De aceea, trebuie sa faceti din nou un astfel de curs care sa respecte cerintele Legii 319. Odata ce l-ati facut, obtineti certificatul de absolvire, si nu mai trebuie "reluat". Pana, bineinteles, ca doar ne aflam in RO, se vor schimba din nou dispozitiile Legii privind SSM si vor aparea alte reglementari.

Dati-mi voie sa va contrazic si eu. Vorbiti de OG din 2000, cursul a fost facut in 2001, nu intrase OG in vigoare dupa un an? Eu am facut cursul in august 2006, pe L 90 si NGPM, iar L 319 a aparut in noiembrie.Deci a trebuit sa studiez singura noua lege, si sa ma adaptez la noile cerinte. De la curs, stiu ca la 5 ani, trebuie reanoite cunostintele, de la profesorii nostrii, care erau inspectori la ITMB. Diploma mea este conform OG 129/2000, iar cursul se numeste " igiena si securitatea muncii. " Este impropiu denumirea celui care a facut un simplu curs, de " inspector". Eu ma ocup de 11 firme, am CIM part time cu fiecare, conform COD COR-SSM sunt tehnician conditii de munca si securitate , iar functia este de lucrator desemnat SSM. Mai vreau sa precizez faptul ca, sotul meu se ocupa tot cu SSM, are o vechime mai mare ca mine, a facut cursul de evaluare, si ne gandim sa ne abilitam ( el) si sa devenim serviciu extern.
Ar fi bine, ca sa postam fiecare raspunsuri strict pe meseria noastra. Cei care pun intrebari, vor un raspuns avizat pe subiect, care sa-i:wave: ajute. Am solicitat administratorilor sa creeze un folder special SSM, unde sa raspunda cei care sunt strict pe meserie. Eu nu cunosc partea de resurse umane, nici codul civil sau penal, deci nu ma bag.
:wave:

Stimata doamna, intentia mea nu a fost cea de a va minimiza competentele si experienta profesionala si nici de a informa eronat persoana in cauza. Insa, conform Normelor metodologice ale legii nr. 319/2006, citez:
Art. 47. - Nivelurile de pregătire în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, necesare pentru dobândirea capacităţilor şi aptitudinilor corespunzătoare efectuării activităţilor de prevenire şi protecţie, sunt următoarele:
a) nivel de bază;
b) nivel mediu;
c) nivel superior.
Art. 48. - (1) Cerinţele minime de pregătire în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă corespunzătoare nivelului de bază sunt:
a) studii în învăţământul liceal filiera teoretică în profil real sau filiera tehnologică în profil tehnic;
b) curs în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, cu conţinut minim conform celui prevăzut în anexa nr. 6 lit. A, cu o durată de cel puţin 40 de ore.
(2) Nivelul de bază prevăzut la alin. (1) se atestă prin diploma de studii şi certificatul de absolvire a cursului prevăzut la alin. (1) lit. b).
Art. 49. - (1) Cerinţele minime de pregătire în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă corespunzătoare nivelului mediu sunt:
a) studii în învăţământul postliceal în profil tehnic;
b) curs în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, cu conţinut minim conform celui prevăzut în anexa nr. 6 lit. B, cu o durată de cel puţin 80 de ore.
(2) Nivelul mediu prevăzut la alin. (1) se atestă prin diploma de studii şi certificatul de absolvire a cursului prevăzut la alin. (1) lit. b).
Art. 50. - (1) Cerinţele minime de pregătire în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă corespunzătoare nivelului superior sunt:
a) studii superioare tehnice;
b) curs în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, cu conţinut minim conform celui prevăzut în anexa nr. 6 lit. B, cu o durată de cel puţin 80 de ore;
c) curs postuniversitar de evaluare a riscurilor cu o durată de cel puţin 180 de ore.
(2) Nivelul superior prevăzut la alin. (1) se atestă prin diploma de studii şi certificatele de absolvire a cursurilor prevăzute la alin. (1) lit. b) şi c).
(3) Cerinţa minimă prevăzută la alin. (1) lit. b) este considerată îndeplinită şi în situaţia în care persoana a absolvit o formă de învăţământ postuniversitar în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă.
Art. 51. - Cursurile în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, prevăzute la art. 48 alin. (1) lit. b), art. 49 alin. (1) lit. b) şi la art. 50 alin. (1) lit. b), se efectuează de către furnizori de formare profesională autorizaţi conform prevederilor art. 18-27 din Ordonanţa Guvernului nr. 129/2000 privind formarea profesională a adulţilor, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 375/2002, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.

Ce am vrut sa spun si nu ati inteles. Ca majoritatea cursurilor ce s-au facut anterior aparitiei legii nr. 319 nu respectau acel numar minim de ore care este reglementat de aceasta data, ca nu era obligatia absolvirii unui curs organizat de un furnizor autorizat, ca persoanele care faceau cursurile nu erau absolvente de liceu teoretic profil real, etc;
de aceea, multe dintre ele au fost nevoite sa refaca acest curs conform noilor prevederi, in functie de nivelul cerut la intreprinderea respectiva, altele nu aveau studiile cerute in mod cumulativ pentru a fi persoane desemnate.
Si, dupa cum stie toata lumea, si asta nu trebuie sa fii specialist in SSM, odata facut cursul si primind acea diploma eliberata de furnizorul autorizat, este o calificare pe care nu o mai pierzi.
Din ce am citit eu prin aceste legi, nu am gasit nicaieri obligativitatea reinnoirii cunostintelor o data la 5 ani. A, ca este vorba de reinnoirea cunostintelor permanent, odata cu aparitia unui nou act normativ in domeniu, modificarii celor existente, este cu totul alta mancare de peste, si este perfect valabila in orice alt domeniu.
Asa ca, stimata doamna, imi cer scuze daca v-ati simtit jignita de cele scrise de mine mai sus, nu aceasta a fost intentia mea. PS si eu am facut un curs in 2005 cu inspectori de la ITM, iar ulterior am fost nevoita sa il fac din nou, cu respectarea noilor prevederi ( si cu aceiasi inspectori). In speranta ca am elucidat si am clarificat ce am vrut sa spun mai sus, toate omagiile mele, doamna.