avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezmembrare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezmembrare teren

Buna ziua, am un teren de 1000 mp (20 x 50) si l-am dezmembrat in doua parti (unul de 10 x 50 si unul de 10 x 50).
Cine mi-a facut cadastru mi-a dat cele doua cadastre pe fiecare in parte, semnate si stampilate.
Acum, eu trebuie sa mai merg cu aceste cadastre undeva ? Sa le mai inregistrez undeva ?
Mentionez ca au stampile, numere de inreg. si vize pe ambele.
Sau le tin, si daca ma hotarasc vreodata sa vand una dintre cele 2 jumatati o sa merg atunci la notar cu cadastrele ? Ca din acest motiv l-am dezmembrat, sa-l vand.

Va multumesc !!!
Cel mai recent răspuns: GAGIU1982 , utilizator 15:51, 1 Aprilie 2009
Ar trebui sa mergeti la OCPI sa deschideti carti funciare pentru cele doua loturi, iar in situatia in care aveti deschisa o carte funciara pe tot terenul sa inregistrati actul de dezmembrare.
Daca intentionati sa vindeti, este necesar sa faceti aceste operatiuni de publicitate prin deschiderea cartilor funciare.
Am carte funciara pe tot terenul si cadastru pe tot terenul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire sttela55 sttela55 tata si fratele lui au cumparat un teren de 1000 m/p , apoi l-au impartit in 500 m/p fiecare. Si-au facut casa fiecare , au decedat si ei si sotiile lor si ... (vezi toată discuția)
Vanzarea unei parcele dintr-un teren gili_cristian@yahoo.com gili_cristian@yahoo.com Am un teren si as dori sa vand jumatate din el. Ce trebuie sa fac pentru parcelare si care sunt costurile aproximative. (vezi toată discuția)