Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Deblocare post nedidactic
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Deblocare post nedidactic

Suntem unitate P.J., s-a pensionat,pt.limita de varsta, muncitorul din unitate, am organizat, conformm legii, concurs de ocupare a postului.Centrul bugetar refuza plata acestuia pt ca nu am cerul "deblocarea postului la ISJ. Cum trebuie sa procedam?
Va multumim pt un raspuns.
Daca sunteti PJ, de ce mai depindeti de centrul bugetar?
Solutia este sa solicitati deblocarea postului, desi nu inteleg de ce apare ca blocat daca s-a eliberat prin pensionarea persoanei care l-a ocupat. De ce ati descoperit tocmai acum, in noiembrie situatia aceasta?
Cand a fost 'eliberat' postul?Un punct de vedere sustine ca pentru posturile "eliberate' dupa intrarea in vigoare a ordonantei din vara nu mai trebuie ceruta nicio aprobare.
Va multumesc pentru raspunsul trImis, am postat acum intrebarea pentru ca ne "luptam" din data de 22 august cu centrul bugetar sa ne plateasca omul nou angajat pe post prin concurs legal organizat, dar acesta REFUZA fara a intari refuzul printr-o lege care sa precizeze acest lucru. Tinem de centru bugetar desi suntem PJ, asa e legea noastra a Cluburilor Copiilor.
- Dorim sa ne precizati ce numar are ordonanta din vara care ne da dreptul la angajari fara acordul Inspectoratelor Scolare.
VA MULTUMIM MULT