Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de vanzare cumparare

Buna ziua ,
Bunicul din partea mamei mele din anumite neintelegeri ( ii interzicem sa mai bea , ii spunem sa isi ia medicamentele) doreste sa ne evacueze de la adresa la care locuim eu, sotul, mama si dansul. Conform actelor in urma divortului de bunica el a castigat partajul urmand sa o despagubeasca pe acesta dar acest lucru nu sa mai intamplat pentru dansa a decedat in urma unui accident de masina ( s-a intamplat acum 26 ani) . Bunicul meu are doi copii,cel mare - baiatul a decedat acum o luna , insa el umbla acum sa faca contract de vanzare cumparare nepoatei din partea fiului decedat astfel incat mama sa ramana in "strada" ca sa zic asa .
As vrea sa imi spuneti daca el poate face acest lucru si daca noi avem vre-o sansa daca am ataca ulterior acel contract .

Multumesc , o zi buna.
Depinde ce contract incheie, daca se respecta clauzele contractuale... nu avem cum sa va spunem acum despre o situatie juridica ce inca nu exista. Trebuie sa ghicim cum va proceda bunicul?

In linii scurte, bunicul poate face orice vrea cu bunul lui, sulta trebuia ceruta atunci, acum nu mai conteaza neplata ei, iar dv. aveti sanse sa atacati actul, cacci orice act se poate ataca. Daca aveti sanse sa si castigati insa, asta n-avem de unde sa va spunem.
multumesc pt raspuns.