Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna

Daca o persoana a beneficiat de 15 zile de concediu de odihna pana la 15.08.2008, iar in perioada 01.10.2008-31.12.2008 a beneficiat de concediu medical, ce se intampla cu restul zilelor de concediu de odihna?
Va multumesc !!
Concediul de odihna se calculeaza proportional cu timpul efectiv lucrat.
Concediul medical suspenda de drept contractul de munca, drept urmare, pentru perioada respectiva, nu are dreptul la zile de concediu de odihna.
Perioada 01.10.2008-31.12.2008 inseamna 1.75*3=5.25 zile concediu in minus la totalul zilelorde concediul negociat pentru anului 2008.
Eventualele zile ramase, se pot efectua in 2009, desi in cazul expus de dvs, nu prea mai sunt zile restante de concediu de odihna.
Plata zilelor de concediu de odihna neefectuate nu este posibila decat la incetarea contractului de munca.
Daca o persoana are concediu medical o perioada mai mare ( 3 luni in cazul dvs.) pentru aceasta parioada nu mai are drept la concediu de odihna.
Concediul de odihna se acorda pentru timpul efectiv lucrat.
Astfel dvs. impartiti numarul de zile de co la acre aveati dreptul intr-un an ( de ex. minim 21 zile lucratoare) la 12 si inmutit cu numarul de luni efectiv lucrate ( de ex: 9 luni ) si aveti dreptul la 16 zile de co. ( minime - in cazul in care nu mai aveti si alte zile de concediu medical sau fara plata.....)
Cu alte cuvinte ati mai avea dreptul la 1 zi co pe care o puteti efectua in anul acesta.
Atentie la un aspect "minor" in aceasta problema:
Recomand user-ului sa verifice (daca exista) contractul colectiv la nivelul ramurii de care apartine.
In lipsa unui astfel de contract, este intocmai cum au explicat adelaida si crimson.

Insa, stiu din experienta ca unele contracte colective de munca la nivelul unor ramuri din economie prevad:
"concediul medical nu poate reprezenta cauza de diminuare a concediului de odihna",
si deci duc la o interpretare contrara celor de mai sus. (care mie personal mi-a dat mari batai de cap).
ramura este cea a industriei lemnului
smeagull a scris:

Atentie la un aspect "minor" in aceasta problema:
"concediul medical nu poate reprezenta cauza de diminuare a concediului de odihna",
si deci duc la o interpretare contrara celor de mai sus. (care mie personal mi-a dat mari batai de cap).

Mi se pare aberanta o astfel de prevedere intr-un CCM (mai ales unul la nivel de ramura) dar, am invatat sa nu ma mai mire nimic cand e vorba de legislatie.
Cel mai indicat ar fi sa intrebati la dept.Resurse Umane care este exact situatia dvs (eventual daca exista un regulament intern, contract colectiv de munca , etc) unde ar putea sa existe si alte prevederi pentru a va clarifica lucrurile.