Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general avans lucrare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

avans lucrare

buna ziua !
am urmatoarele situatii la care va rog sa ma ajutati daca se poate cu inregistrarile contabile:
1. am facturat un "avans lucrare electrica" in felul urmator: 419=704,4427. e corect? daca da ....pot descarca materialele consumate pana acum pentru acea lucrare in baza acelei facturi de avans? 6021=3021? sau se vor descarca toate la factura finala cand se incaseaza c/v intregii lucrari?
2. suntem firma de instalatii. am primit o factura "lucrari instalatii electrice" de la o societate cu care colaboram pt. realizarea unei lucrari pt un client de-al nostru.factura este insotita de un deviz care contine si mat. consumabile.Cum introduc acea factura ? global 628,4426=401 sau materialele pe 3021=401 si manopera 628=401 (plus tva-ul averent)?
3. programele informatice si licentele se amortizeaza pe 3 ani?
multumesc mult
1.
a)In primul rand ar trebui sa stiti ca exista un cont de "venituri inregistrate in avans"
b)Consumul de materiale se efectueaza la momentul cand are loc.
Dar daca nu stiati de contul de mai sus imi este greu sa va explic ca mai exista si un cont de "lucrari si srvicii in curs"
2.Nu pot sa comentez!
3.Exista amortizare contabila si amortizare fiscala ! La care va referiti?!
Si un sfat !
Solicitati colaborarea unui profesionist. S-ar putea sa faceti niste erori care sa devina orori !
1. 411=472,4427 6021 = 3021
2. 628, 4426 = 401 (nu puteti inregistra separat materialele consumate de firma respectiva, pentru ca acestea nu au intrat in gestiunea dvs.)
3. Dpv fiscal, programele informatice si licentele se pot amortiza pe o perioada de 3 ani.
Multumesc mult pentru ajutor fat frumos!

Pentru ca de asta aveam nevoie -de ajutor-nu de replicile ironice ale domnului Popa, care fara sa stie nimic despre persoana mea sau despre activitatea mea proferionala are impresia ca o sa aduc la faliment tot globul pamantesc....tocmai de aceea am postat pe forum pentru a nu sa ajunge la acele "orori"....si eu cred ca nu e o rusine sa intrebi...iar pentru incepatori e chiar indicat. Din pacate nu toti ne nastem consultanti fiscali, financiari sau experti contabili.
In plus acest forum e conceput cu scopul de a primi si oferi mici sfaturi intr-o maniera neconditionata, un loc unde poti posta cu incredere, fara jena neclaritatile pe care cu siguranta le avem cu totii......sau....gresesc???:-/
e o contradictie de termeni la treaba cu avansul...eu stiu ca un avans presupune o incasare ...

incasarea avansului o vei inregistra prin 5121=419
concomitent 411= %
la terminarea lucrarilor factura definitiva 411=%
concomitent stornezi articolul contabil 411=% 472 si 4427 si compensezi avansul incasat cu datoria clientului prin articolul 419=411
soldul contului 411 va reprezenta suma pe care clientul mai trebuie sa o achite

spor la treaba!
Imi cer scuze daca v-am suparat , dar e un sfat prietenesc si nu ironic...
In meseria nostra o eroare poate sa aduca o tragedie financiara clientului, si raspundere pe masura.

Si sa stiti ca doar judecata dumneavostra va va rezolva situatiiile grele, si nu "ileana cosanzeana"...
Asta se intampla doar in povesti !
In realitate am vazut oameni din domeniu de toate varstele , impotriva carora patronii s-au indreptat si pe "penal" si in "civil" pentru erori asemantoare ,erori care au generat pagube societatilor client ...
Si mai e un lucru,
Nu va angajati a face ceva daca simtiti ca nu puteti face fata.
Un angajament in principiu trebuie acceptat daca avem competenta de a-l efectua .