Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu medical ºi încetare CIM cu aceeaºi datã
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu medical ºi încetare CIM cu aceeaºi datã

Daca o persoana are concediu medical din acceași dată cu preavizul sau încetarea contractului de muncă ( ex.: 10.10.2013 CM și 10.10.2013 preaviz sau încetare contract ) mai poate fi luat în calcul CM-ul, sau produce efecte hotărârea luată în Consiliul de administrație?
Contractul de muncă a fost pe concediul fără plată /perioadă determinată, la revenirea la post a persoanei titulare cel care a ținut locul a rămas angajat în continuare ( ce fel de CIM trebuia să i se încheie dacă angajarea era pe un post vacant de această dată), iar acum CIM este desfăcut cu art. 56 lit.i deci obligatoriu va fi nevoie de preaviz?
Mulțumesc!
1. Daca o persoana isi ia concediu medical in perioada de preaviz, atunci acest este suspendat.

art.75 C.mun.
(3) In situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator, cu exceptia cazului prevazut la art. 51 alin. (2).

art.81 C.mun.
(6) In situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator.

2. Daca este vorba despre un c.i.m. incheiat pe durata determinata, atunci c.i.m. inceteaza de drept la data expirarii duratei pentru care a fost incheiat indiferent daca salariatul in cauza este in concediu medical.