Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu prenatal

Buna ziua!
Doresc sa ma sfatuiti intr-o problema,daca aveti amabilitate:
La momentul actual sunt angajata la o S.C cu CIM pe perioada determinata,respectiv 16.02.-16.09.2016,perioada in care am ramas insarcinata.Am intrat in concediu medical inca din luna Mai a.c,valabil pana la data de 19.09.2016.
Imi puteti spune daca angajatorul este obligat sa imi prelungeasca CIM?
Daca nu va fi prelungit,ce pot face in aceasta situatie,pentru a beneficia de concediu pre-natal si post-natal?
Care este procedura de urmat si carei/caror institutii ma pot adresa?
In speranta ca am fost corect inteleasa , va multumesc anticipat!
Stima !
1. Contractul individual de munca pe perioada determinata inceteaza de drept ,potrivit art.56 alin.1, lit.i) din Codul muncii, la data expirarii termenului pentru care a fost incheiat, indiferent daca salariatul se afla sau nu in concediu medical.

Art.49 C.mun.
(5) De fiecare data cand in timpul perioadei de suspendare a contractului intervine o cauza de incetare de drept a contractului individual de munca, cauza de incetare de drept prevaleaza.
....

Art. 50 C.mun.
Contractul individual de munca se suspenda de drept in urmatoarele situatii:
a) concediu de maternitate;
b) concediu pentru incapacitate temporara de munca;
....

Art.56 C.mun.
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
.....
i) la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;
....

Angajatorul, in speta,nu are obligatia de a va prelungi durata c.i.m.

2.
... Daca nu va fi prelungit,ce pot face in aceasta situatie,pentru a beneficia de concediu pre-natal si post-natal?
Care este procedura de urmat si carei/caror institutii ma pot adresa? ....

Detalii si raspusnuri la problema dvs gasiti in aceste topic-uri :
www.avocatnet.ro/content/for...

/b] www.avocatnet.ro/content/for...