avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 869 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu prenatal

Buna ziua!
Doresc sa ma sfatuiti intr-o problema,daca aveti amabilitate:
La momentul actual sunt angajata la o S.C cu CIM pe perioada determinata,respectiv 16.02.-16.09.2016,perioada in care am ramas insarcinata.Am intrat in concediu medical inca din luna Mai a.c,valabil pana la data de 19.09.2016.
Imi puteti spune daca angajatorul este obligat sa imi prelungeasca CIM?
Daca nu va fi prelungit,ce pot face in aceasta situatie,pentru a beneficia de concediu pre-natal si post-natal?
Care este procedura de urmat si carei/caror institutii ma pot adresa?
In speranta ca am fost corect inteleasa , va multumesc anticipat!
Stima !
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:17, 12 Septembrie 2016
1. Contractul individual de munca pe perioada determinata inceteaza de drept ,potrivit art.56 alin.1, lit.i) din Codul muncii, la data expirarii termenului pentru care a fost incheiat, indiferent daca salariatul se afla sau nu in concediu medical.

Art.49 C.mun.
...
(5) De fiecare data cand in timpul perioadei de suspendare a contractului intervine o cauza de incetare de drept a contractului individual de munca, cauza de incetare de drept prevaleaza.
....

Art. 50 C.mun.
Contractul individual de munca se suspenda de drept in urmatoarele situatii:
a) concediu de maternitate;
b) concediu pentru incapacitate temporara de munca;
....

Art.56 C.mun.
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
.....
i) la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;
....

Angajatorul, in speta,nu are obligatia de a va prelungi durata c.i.m.

2.
... Daca nu va fi prelungit,ce pot face in aceasta situatie,pentru a beneficia de concediu pre-natal si post-natal?
Care este procedura de urmat si carei/caror institutii ma pot adresa? ....

Detalii si raspusnuri la problema dvs gasiti in aceste topic-uri :
www.avocatnet.ro/content/for...

/b] www.avocatnet.ro/content/for...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cim mitrofan emilia mitrofan emilia BUNA CIM pe durata determinata se poate prelungi cu concediu medical? La un salariat angajat pe perioada determinata pana la 01.12.2016 care are concediu ... (vezi toată discuția)
Cim determinata - prelungire sa incetare ? 22.08.2009 22.08.2009 Am o problema mai dificila O salariata are CIM pe per determinata la data de 20.05.2012 expira perioada ea este gravida in luna 4 are vreo proplema ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil eu1983 eu1983 Buna ziua , Ce se intampla daca o angajata are contract pe perioada determinata , este in concediu de crestere copil cu durata de 2 ani si cim se termina cand ... (vezi toată discuția)