Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... verificare cunostiinte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

verificare cunostiinte

Buna ziua!
Doresc raspunsul unui specialist in ceea ce priveste urmatoarea speta:
se poate retrogada din functie un angajat ,caruia, i sa dat o textare din fisa postului ,daca respectivul nu reuseste sa treaca examenul?
daca da, care este procedura?
va multumesc!
Aplicarea sancţiunilor disciplinare nu se face în mod arbitrar de către angajator, ci ca urmare a unor reguli procedurale, care sunt stabilite în scopul de a asigura eficienţa combaterii unor acte şi comportamente dăunătoare muncii, şi de a stabili cu exactitate faptele, de a garanta dreptul de apărare al salariatului.
Procedura este reglementata de art.267 - 268 C.mun.
Buna ziua.Raspunsul este da se poate.Conform dispozitiior art.61 lit.d din Codul Munciiabgajatorul poate dispune concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului in cazul in care salariatul nu corespunde profesional locului de munca in care este incadrat.Totusi angajatorul nu il poate concedia pe salariat pana cand nu ii ofera conform dispozitiilor art.64 din Codul Muncii un loc de munca corespunzator pregatirii din cele vacante, deci un fel de retrogradare cum ati numit-o dvs.
Nu cred ca era vorba despre concedierea in baza art.61 lit.d C.mun., ci de retrogradarea din functie - sanctiune prevazuta de art.264 alin.1 lit.c C.mun.
elis a scris:

Nu cred ca era vorba despre concedierea in baza art.61 lit.d C.mun., ci de retrogradarea din functie - sanctiune prevazuta de art.264 alin.1 lit.c C.mun.
Domnule coleg solicitantul preciza i sa dat o textare din fisa postului , respectivul nu reuseste sa treaca examenul, deci nu era vorba de o sanctiune disciplinara caci nu a comis nici o abatere ci nu a reusit la examen.
Faptul ca nu a trecut la o testare nu cred ca poate fi considerat motiv de desfacere a c.i.m. in baza art.61 lit.d C.mun. ...