Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Se pot lucra 12 ore pe zi?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Se pot lucra 12 ore pe zi?

Buna ziua,
Momentat am un loc de munca cu 8 ore/zi si s-a mai ivit un job part-time unde as fi trecut cu 4ore/zi. Ar fi vreo problema daca in total as avea 12ore/zi?
Multumesc anticipat!
Buna seara.
Aveti aici un raspuns la o intrebare asemanatoare cu a d-voastra:

freeelis a scris:

Orice salariat are dreptul de a cumula mai multe functii, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea (art. 35 alin1 din Codul muncii ).
Fac exceptie de la aceste prevederi situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii (alin.2).

O completare:
Intrucat dispozitiile art. 114 C. muncii se refera la un singur contract, rezulta ca, in cazul salariatilor cumularzi, nu se aplica interdictia privind durata maxima legala a timpului de munca.
Multumesc pentru raspunsuri.
Imi tot spunea cineva ca nu ai voie legal la mai mult de 10 ore/zi cumulat....
Nu exista nicio prevedere legala in acest sens.