avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Scanare carti munca luna noiembrie 2013 - Ajutor !
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Scanare carti munca luna noiembrie 2013 - Ajutor !

Va salut !

Am o mare problema. Am o mica firma si am aflat intamplator astazi,17 Noi 2013, ca toate cartile de munca ale salariatilor soc. (patru la numar) nu au fost scanate X-(
Persoana care tb. sa faca acest lucru nu si-a facut treaba, in sensul ca avem cartile de munca la birou din 2009.

Mentionez ca nu avem datorii de niciun fel, toate obligatiile sunt platite la zi pentru toti cei patru salariati.

Ma poate ajuta cineva cu pasii care tb. parcursi pt. a intra pe fagasul normal si legal al lucrurilor ?

Va multumesc anticipat pt. orice sfat ! :worthy:
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:13, 20 Noiembrie 2013
1. Pentru scanare va trebui sa va adresati Casei de pensii, operatiunea de predare a carnetelor de munca pentru scanare incheindu-se la 30 noiembrie 2010.

2. Carnetul de munca nescanat are aceeasi valoare juridica ca si un carnet de munca scanat.
Multumesc !

Aveti cumva idee, sunt pasibil de vreo amenda ?
La inceput sau aplicat ceva amenzi, acum nu se mai aplica. Insa cel mai bine este sa va adresati direct Casei de Pensii teritoriale.
Multumesc, o sa ma duc sa vad ce se poate rezolva.

numai bine !
andgrh a scris:

Multumesc, o sa ma duc sa vad ce se poate rezolva.

numai bine !


Am fost azi... Din pacate nu se mai primesc carti de munca la scanat.
Nimeni nu stie ce o sa se intample de acum incolo. Mai erau si alte persoane in aceeasi situatie ☹

Alte discuții în legătură

Scanarea carnetului de munca doina25 doina25 Unde se scanează cartea de munca in București sectorul 3.Va Multumesc. (vezi toată discuția)
Carnet de muncă nescanat. pot avea probleme mai târziu din cauza asta? mihaela_2 mihaela_2 Buna seara, Am vechime in carnetul de munca incepand cu anul 2006. In 2010 cand s-a trecut la forma electronica ma aflam deja la al doilea angajator care nu ... (vezi toată discuția)