Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Carnet de muncă nescanat. Pot avea probleme mai ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Carnet de muncă nescanat. Pot avea probleme mai târziu din cauza asta?

Buna seara,

Am vechime in carnetul de munca incepand cu anul 2006. In 2010 cand s-a trecut la forma electronica ma aflam deja la al doilea angajator care nu a luat carnetul de munca pt scanare. Este o problema?
Manuela Rășină, administrator
Nu este nicio problema.

Un carnet de munca nescanat are aceeași valoare juridica ca și un carnet de munca scanat.

Nu exista carnete de munca electronice.
Inteleg ca nu exista carnete de munca electronice, si ca dupa 2011 evidenta muncii se realizeaza doar electronic, prin intermediul registrului general de evidenta electronic al salariatilor(REVISAL). Dar faptul ca pe carnetul de munca, nu apare stampila casei de pensii cu mentiunea Scanat si Arhivat electronic conf HG176872005, nu poate fi la un momentdat, de ex la pensionare, o problema???
Nu este nicio problema ....Cei care susțin așa ceva sa va prezinte textul de lege.