Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Constituire provizion pentru cheltuieli de ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Constituire provizion pentru cheltuieli de judecata/executare

Buna ziua,
Se poate constitui provizion si pentru cheltuieli de judecata si/sau cheltuieli de executare, in cazul unei sentinte civile?
Buna ziua,

Pentru a putea constitui un provizion pentru cheltuieli, potrivi art.221, alineatul 1 din ordinul 3055/2009, trebuiesc indeplinite cumulativ trei conditii:
1. exista o obligatie curenta generata de un eveniment anterior.
2. este probabil ca o iesire de resurse sa fie necesara pentru onora obligatia respectiva.
3. poate fi realizata o estimare credibila a valorii obligatiei.
In cazul in care lipseste unul din cele trei elemente, nu puteti constitui un provizion.
Precizez ca in cazul in care sunt indeplinite conditiile respective, puteti constitui din punct de vedere contabil un provizion, insa din punct de vedere fiscal, trebuie retinut faptul ca acestea sunt deuctibile numai in conditiile art.22 din CF.

Numai bine