Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Plata somaj PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Plata somaj PFA

As dori sa stiu daca PFA Birou mediator fara incasari trebuie sa plateasca contributia de somaj si sanatate.
Titularul biroului nu are nici un venit din alte activitati.
Nu trebuie sa plateasca contributia la somaj, decat daca va incheia un contract cu AJOFM.
Contributia la CASS se va achita doar daca realizeaza un venit mai mare decat salariul minim pe economie. Astfel, la infiintare, in baza D220 privind venitul estimat se va emite de catre ANAF o decizie de impunere prin care se va stabili cuantumul contributiilor care vor trebui achitate.
Ulterior se va depune D200 in baza careia se vor regulariza contributiile achitate anticipat.
Multumesc de informatii.
Contributia la CASS-pensii ytrebuie platite ? Persoana nu are venituri,fiind casnica.
Dupa cum v-am mentionat si mai sus, acestea se achita doar daca veniturile depasesc un salariu minim pe economie in cazul CASS si 35%*salariul mediu pe ec in cazul CAS.

www.avocatnet.ro/content/art...
M-am referit mai sus la impozitarea in sistem real, unde impozitul si contributiile se calculeaza la diferenta dintre veniturile obtinute si cheltuielile efectuate.