Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Dubla taxare pentru acelasi auto?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Dubla taxare pentru acelasi auto?

Buna ziua!
Am discutat zilele acestea cu cineva de la ANAF care mi-a spus ca in cazul in care nu am recuperat vechia taxa auto, NU voi se va plati taxa de mediu pt acelasi auto, in urma unei cereri in senul acesta catre admin fiscala.
Exista vreo prevedere legala in sensul acesta, sau informatia nu e corecta?
Va multumesc.
Informatia este corecta.
Imi puteti preciza textul de lege?
In cazul acesta, o persoana care a primit taxa inapoi nu o poate returna, pt a nu mai plati mai mult conform noii legi?
Dumneavoastra incurcatii situatiile.
Daca ai recuperat taxa, noul cumparator va fi obligat sa o plateasca taxa de timbru de mediu la valoare calculata potrivit legislatiei in vigoare.
Daca ai platit taxa si nu ai recuperat-o, noul cumparator nu va avea obligatia de plata la imatriculare a taxei de timbru de mediu.
Codul fiscal si de procedura fiscala.
Acum am priceput:
cine a recuperat vechia taxa acum plateste triplu.
Pai in cazul asta eu vreau sa dau taxa inapoi!
Asta nu suna a discriminare?