avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Dubla taxare pentru acelasi auto?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Dubla taxare pentru acelasi auto?

Buna ziua!
Am discutat zilele acestea cu cineva de la ANAF care mi-a spus ca in cazul in care nu am recuperat vechia taxa auto, NU voi se va plati taxa de mediu pt acelasi auto, in urma unei cereri in senul acesta catre admin fiscala.
Exista vreo prevedere legala in sensul acesta, sau informatia nu e corecta?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: clientX , utilizator 12:45, 18 Noiembrie 2013
Informatia este corecta.
Imi puteti preciza textul de lege?
In cazul acesta, o persoana care a primit taxa inapoi nu o poate returna, pt a nu mai plati mai mult conform noii legi?
Dumneavoastra incurcatii situatiile.
Daca ai recuperat taxa, noul cumparator va fi obligat sa o plateasca taxa de timbru de mediu la valoare calculata potrivit legislatiei in vigoare.
Daca ai platit taxa si nu ai recuperat-o, noul cumparator nu va avea obligatia de plata la imatriculare a taxei de timbru de mediu.
Codul fiscal si de procedura fiscala.
Acum am priceput:
cine a recuperat vechia taxa acum plateste triplu.
Pai in cazul asta eu vreau sa dau taxa inapoi!
Asta nu suna a discriminare?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

restituire timbru mediu gilmi gilmi Buna ziua. Va solicit cu o intrebare : pot s-a mi se restituie timbru de mediu platit la data de 12.11.2013 pentru prima imatriculare si care este norma ... (vezi toată discuția)
Imatriculare auto bulgaria maanu maanu Buna ziua am un autoturism care a fost adus din bulgaria anu trecut si tot anu trecut a fost facut demersul de judecata pentru recuperarea taxei auto. a fost ... (vezi toată discuția)
Taxa auto 2008 bogdan1485 bogdan1485 Buna seara. Am platit taxa auto pentru un autoturism achizitionat din Germania in data de 12.02,2008. Se mai poate recupera aceasta taxa? (vezi toată discuția)