Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate legea sanatatii
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

legea sanatatii

Cine-mi poate spune daca vaccinareile sunt obligatorii, conform legii sanatatii?
nu cred
Am gasit Ordonanţă nr. 53/2000 din 30/01/2000
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 42 din 31/01/2000
privind obligativitatea raportării bolilor şi a efectuării vaccinărilor
unde este prevazuta obligativitatea medicilor de familie de a asigura vaccinarea copiilor. Nerespectarea prevederilor este de natura contraventionala pentru acestia
Obligatia este a medicului, nu a mamei copilului.
Daca refuza vaccinul medicul o poate pune sa semneze.

avocat Claudiu Lascoschi
Nu poate fi obligata in mod direct de medic, dar daca acesta face sesizare la Autoritatea tutelara?
Cati copii aveti, doamna?
Daca un adult nu e vaccinat impotriva anumitor boli, la nevoia cererii certificatului medical cu istoricul vaccinarii, pot interveni anumite sanctiuni de natura civila. Nu pentru dv., pentru copii.
De exemplu, este necesara constatarea efectuarii anumitor vaccinuri prin certificat la admiterea in facultati ca si in anumite institutii de invatamant preuniversitar.
Le limitati accesul copiilor dv. la o viata normala...
Ca sa nu mai spun ca ii expuneti anumitor infectii care, intr-un corp neimunizat, pot ajunge la complicatii serioase...
IN plus, unele boli ale copilariei se manifesta specific si la adulti ele creaza probleme serioase... rubeola s-a dovedit fatala in unele cazuri la adult...
In altele, temperatura creste atat de mult, incat creierul adultului e afectat... copilul rezistand la temperaturi mai inalte.
Copii sanatosi!