avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 975 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inselaciune online
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inselaciune online

Buna ziua ! As vrea si eu sa va expun o problema si daca se poate sa imi dati un raspuns cat mai repede posibil .....
Acum 3 zile am trimis un colet cu un telefon in Germania cu scopul obtinerii unei sume de bani . Cu cumparatorul am facut in felul urmator : el mi-a trimis 30 euro banii de transport prin western union , urmand ca apoi sa imi dea si restul banilor , exact prin acelasi mijloc . Mentionez ca telefonul nu este un nokia 1100 , ci este un Iphone 5s 32GB neverlocked , ceea ce inseamna in jurul a 600 Euro , deci nu este o paguba de neglijat . Dupa ce am ridicat banii pe care mi i-a trimis , m-am dus la posta , am pus coletul , iar apoi respectivul nu a mai dat niciun semn de viata , nici pe mail nici la telefon .
Ce este de facut in acest caz ? Am vreo sansa sa ii fac o plangere penala sau e de natura civila ?#-o
Ultima modificare: Luni, 18 Noiembrie 2013
JohnnyKid22, utilizator
Cel mai recent răspuns: BX , utilizator 20:22, 1 Ianuarie 2014
Insa problema este ca persoana cu care am vorbit este un roman cu nationalitate germana . Are vreo importanta asta ?


Mai intrebi ?! DA, are importanta! Una foarte mare !
Ultima modificare: Joi, 21 Noiembrie 2013
DlGoe, utilizator
Puteti dovedi ca in colet se afla telefonul despre care vorbiti ? Daca primitorul spune ca a primit o cutie goala ?
Eu din cate stiu tepele de genul asta care nu au o valoare undeva la 5000-6000 de euro nu se urmaresc international.
De ce nu ati folosit plata cu ramburs ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tranzactie alexandru222 alexandru222 Buna ziua ! Acum cateva zile am fost contact de cineva pe email in legatura cu un anunt pe care il am postat pe un site de licitatii din romania ! In anunt ... (vezi toată discuția)
Denunt calomnios in urma vanzarii la distanta ContSters202716 ContSters202716 Am creeat o licitatie pentru un iphone 4 folosit. Am pus poze reale cu el, i-am descris defectele (avea unele zgarieturi) si toate datele tehnice. Cineva a ... (vezi toată discuția)
Am fost inselat mai pot face ceva ? Anonymous94 Anonymous94 Salut ,acum 5 zile am trimis prin posta romana un iphone 4 si trebuia sa primesc un samsung galaxy s3 dar nu am primit nimic ..mai pe scurt eu am trimis ... (vezi toată discuția)