Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... vizitare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

vizitare minor

In urma divortului pronuntat in urma cu un an, minorul atunci in varsta de 3 ani a fost incredintat mamei. Dupa cateva luni de zile tatal inainteaza o actiune prin care solicita vizitarea minorului. Actiunea are ca urmare drept de vizita o data la doua saptamani (a doua si a patra sambata din luna) sambata de la ora 10 pana duminica la ora 10, iar in vacanta de vara si iarna cate doua saptamani. Intrebarea mea este: daca divortul a fost pronuntat din vina tatalui - alcool si neglijenta familiala cum a fost posibil sa i se dea drept de vizita cu ramanere peste noapte la acesta? Multumesc..
este posibil, atata timp cat tatal nu este cunoscut ca persoana periculoasa...fapte penale grave...
daca nu va convine, exercitati o cale de atac.
Nu s-a dovedit ca tatal ar putea sa fie un pericol pentru siguranta copilului....si cred ca nici un tata nu ar face rau propriului copil. Pana la urma are si el dreptul la vizita....
In caz de nemultumire, aveti dreptul sa exercitati calea de atac asupra acestei hotarari....
2007_rozi a scris:

Nu s-a dovedit ca tatal ar putea sa fie un pericol pentru siguranta copilului....si cred ca nici un tata nu ar face rau propriului copil. Pana la urma are si el dreptul la vizita....
In caz de nemultumire, aveti dreptul sa exercitati calea de atac asupra acestei hotarari....

Nu contesta nimeni dreptul la vizita al tatalui..pana la actiunea judecatoreasca pentru drept la vizita, era la mica intelegere dar in prezenta mamei, fapt ce l-a nemultumit pe acesta. Problema este ca baietelul fiind micut de cele mai multe ori refuza sa plece cu tatal sau dar acesta insista si-l ia... la revenirea acasa este atat de irascibil si dereglat emotional incat plange, vorbeste urat..si nimeni nu se intelege cu el cateva zile, de aceea am facut aceasta intrebare..Multumesc pentru amabilitatea de a mi se raspunde..
Daca considerati ca aceste vizite afecteaza pe copil....puteti solicita in instanta sa interzica aceste vizite ...si ca tatal sa-l poata vizita pe micut doar in prezenta dumneavoastra. Nimeni nu are nici un interes ca copilul sa fie traumatizat in urma acestui program. Luati legatura si cu protectia copilului. Un raport al acestora va ajuta mult.
martha69 a scris:

2007_rozi a scris:

Nu s-a dovedit ca tatal ar putea sa fie un pericol pentru siguranta copilului....si cred ca nici un tata nu ar face rau propriului copil. Pana la urma are si el dreptul la vizita....
In caz de nemultumire, aveti dreptul sa exercitati calea de atac asupra acestei hotarari....

Nu contesta nimeni dreptul la vizita al tatalui..pana la actiunea judecatoreasca pentru drept la vizita, era la mica intelegere dar in prezenta mamei, fapt ce l-a nemultumit pe acesta. Problema este ca baietelul fiind micut de cele mai multe ori refuza sa plece cu tatal sau dar acesta insista si-l ia... la revenirea acasa este atat de irascibil si dereglat emotional incat plange, vorbeste urat..si nimeni nu se intelege cu el cateva zile, de aceea am facut aceasta intrebare..Multumesc pentru amabilitatea de a mi se raspunde..

Da, asa cum a aratat si 2007_Rozi daca dovediti in fata instantei aceste sustineri se poate ajunge la exercitarea dreptului la vizita in prezenta mamei.
Daca instanta va ajunge la concluzia dvs, pe baza de probe temeinice, veti putea obtine castig de cauza.
Cred ca va fi insa necesara si o evaluare psihologica a minorului.
Trebuie stabilita cauza exacta care determina aceasta atitudine a minorului dupa revenirea in domiciliul mamei.
Cauza este decisiva.
Acest lucru este insa valabil daca instanta este impartiala si cauta sa afle adevarul.

Daca instanta nu cauta adevarul puteti castiga si aiurea, pe baza unor probe neclare, indoielnice, chinuite.Depinde...
Cert este insa un lucru.Veti avea nevoie oricum de niste probe. Si de avocat as mai zice.

avocat Claudiu Lascoschi