Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Procent din veniturile tatalui pentru crestere minor ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Procent din veniturile tatalui pentru crestere minor de catre mama la divort prin notar

Buna ziua. As dori sa stiu care este, in cazul unui divort cu minori, procentul din salariul tatalui la care are dreptul minorul in cazul in care acesta ramane in ingrijirea mamei. Am auzit si de 25%, dar si de 33%. Va multumesc.
Art. 529 Cod Civil
Cuantumul intretinerii. (1) Intretinerea este datorata potrivit cu nevoia celui care o cere si cu mijloacele celui care urmeaza a o plati.
(2) Cand intretinerea este datorata de parinte, ea se stabileste pana la o patrime din venitul sau lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii si o jumatate pentru 3 sau mai multi copii.
(3) Cuantumul intretinerii datorate copiilor, impreuna cu intretinerea datorata altor persoane, potrivit legii, nu poate depasi jumatate din venitul net lunar al celui obligat.
ContSters250994, utilizator
Fiind vb de un divort la notar, trebuie sa va intelegeti si asupra pensiei, pensie ce poate fi si sub sau peste acest procent, functie de cum va intelegeti.
Legal, pensia in cuantum maxim ce o puteti obtine e de 25% din venitul net constant, insa daca nu va intelegeti cu celalalt asupra acestui aspect, va trebui sa apelati la instanta unde se va tine cont de venitul tatalui, de nevoile reale ale minorului, de alte obligatii ale tatalui.

gi-jane2, moderator
Va multumesc mult.