Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Subinchiriere imobil
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Subinchiriere imobil

Doresc sa stiu daca ce vreau eu sa fac este legal.
Am un apartament proprietate personala si doresc sa inchei un contract de comodat cu PFA ul MEU, in care sa se specifice ca PFA-ul are dreptul sa-l inchirieze si se obliga sa-l amenajeze si sa-l intretina. Doresc apoi sa fac un contact de inchiriere, vizat de AFP, intre PFA si o terta persoana. PFA-ul sa taie factura si acea persoana sa plateasaca chiria prin banca.
Este legal ce doesc eu sa fac? Daca nu, cum pot face legal acest lucru?

Multumesc
Comodatul se incheie cu scopul de a asigura folosinta gratuita si temporara a unui bun astfel ca transmiterea folosintei de catre comodatar nu poate fi scopul in sine al incheierii spatiului din contractul de comodat . Totusi, sunt de parere ca se poate dar numai indeplinind cumulativ doua conditii: Sa specificati in comodat ca folositi apartamentul la realizarea obiectului de activiate al PFA si PFA sa obiectul de activitate inchiriere spatii.

ar mai fi varianta sa cedez uzufructul catre PFA, dar nu stiu forma legala prin care se poate face acest lucru