Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nulitate contract - microintreprindere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nulitate contract - microintreprindere

daca contractul de munca (unicul) este lovit de nulitate (pentru ca nu s-a facut dosar medical) ... se mai ia in calcul pentru intailnirea conditiilor de microintreprindere?
S-a constata sau nu nulitatea acelui c.i.m.?
In prezent, pentru a beneficia de "statutul" de microintreprindere, nu este obligatoriu sa ai angajati.
nu s-a constatat nulitatea.
osoftware, utilizator
Asa cum vi s-a mai spus , pentru statutul de microintreprindere nu ami conteaza numarul de salariati.

Referitor la constatarea nulitatii , vedeti art.57 C.mun.:
Art. 57
(1) Nerespectarea oricăreia dintre condiţiile legale necesare pentru încheierea valabilă a contractului individual de muncă atrage nulitatea acestuia.
(2) Constatarea nulităţii contractului individual de muncă produce efecte pentru viitor.
(3) Nulitatea contractului individual de muncă poate fi acoperită prin îndeplinirea ulterioară a condiţiilor impuse de lege.
(4) În situaţia în care o clauză este afectată de nulitate, întrucât stabileşte drepturi sau obligaţii pentru salariaţi, care contravin unor norme legale imperative sau contractelor colective de muncă aplicabile, aceasta este înlocuită de drept cu dispoziţiile legale sau convenţionale aplicabile, salariatul având dreptul la despăgubiri.
(5) Persoana care a prestat munca în temeiul unui contract individual de muncă nul are dreptul la remunerarea acesteia, corespunzător modului de îndeplinire a atribuţiilor de serviciu.
(6) Constatarea nulităţii şi stabilirea, potrivit legii, a efectelor acesteia se pot face prin acordul părţilor.
(7) Dacă părţile nu se înţeleg, nulitatea se pronunţă de către instanţa judecătorească.
vorbesc de anul 2012

(2) Constatarea nulităţii contractului individual de muncă produce efecte pentru viitor.

sa inteleg ca raspunsul la intrebarea mea

se mai ia in calcul pentru intailnirea conditiilor de microintreprindere?

este da
osoftware, utilizator