avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1034 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... anulare contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

anulare contract de munca

buna ziua
doresc sa va adresez o intrebare:
in ce caz se poate anula un contract de munca, semnat de ambele parti , inregistrat si care a fost anulat inainte de a incepe? mai exact doresc sa va spun , ca am sustinut 2 interviuri la aceeasi firma, am fost acceptata, mi s-a spus sa imi fac doasrul si fisa medicala pentru angajare, apoi am semnat contractul.dupa 3 ore m-a sunat secretara firmei si mi-a spus ca s-a anulat contractul si sa nu mai vin la munca in data stabilita. nu mi-a spus nici un motiv...se poate face asa ceva?
ce trebuie sa fac in acest caz? se poate face ceva?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:28, 26 Ianuarie 2013
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Anularea unui c.i.m. semnat nu se poate face unilateral ...

Art. 57 C.mun.
(1) Nerespectarea oricăreia dintre condiţiile legale necesare pentru încheierea valabilă a contractului individual de muncă atrage nulitatea acestuia.
(2) Constatarea nulităţii contractului individual de muncă produce efecte pentru viitor.
(3) Nulitatea contractului individual de muncă poate fi acoperită prin îndeplinirea ulterioară a condiţiilor impuse de lege.
(4) În situaţia în care o clauză este afectată de nulitate, întrucât stabileşte drepturi sau obligaţii pentru salariaţi, care contravin unor norme legale imperative sau contractelor colective de muncă aplicabile, aceasta este înlocuită de drept cu dispoziţiile legale sau convenţionale aplicabile, salariatul având dreptul la despăgubiri.
(5) Persoana care a prestat munca în temeiul unui contract individual de muncă nul are dreptul la remunerarea acesteia, corespunzător modului de îndeplinire a atribuţiilor de serviciu.
(6) Constatarea nulităţii şi stabilirea, potrivit legii, a efectelor acesteia se pot face prin acordul părţilor.
(7) Dacă părţile nu se înţeleg, nulitatea se pronunţă de către instanţa judecătorească.

Prin urmare, ii puteti actiona in instanta.
Aveti un exemplar al contractului semnat de dvs.?
Nu cred ca are legatura detinerea unui exemplar din c.i.m. cu anularea unilaterala a acestuia de catre angajator.
da, am si eu un exemplar al contractului

semnat si de mine stampilat si semnat de catre angajator si mai scrie pe contract ca este inregistrat in registrul general de evidenta a salariatilor

Ultima modificare: Sâmbătă, 26 Ianuarie 2013
Cornel Vasile, Consilier juridic
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Chiar daca aveti un exemplar de c.i.m., decizia unilaterala a angajatorului de anulare a c.i.m. este nelegala ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Semnarea contractului silviu35 silviu35 AM semnat contractul pe perioada nedeterminata cu functia de gradinar nu am facut fisa medicala mia cerut copie dupa buletin si nu am semnat protectia ... (vezi toată discuția)
Anulare contract de munca Georgianao8 Georgianao8 Buna ziua, am incheiat un contract de munca in data de 12.02.2018, cu data de incepere pe 05.03.2018. Astazi 27.02.2018 am fost anuntata de catre angajator ca ... (vezi toată discuția)
Nulitate contract - microintreprindere osoftware osoftware daca contractul de munca (unicul) este lovit de nulitate (pentru ca nu s-a facut dosar medical) ... se mai ia in calcul pentru intailnirea conditiilor de ... (vezi toată discuția)