Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Modificare administrator
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Modificare administrator

Buna ziua,

Sunt administrator la o societate comerciala care are ai actionari din alt municipiu (Braila).
Societatea si eu ca administrator sunt(em) din Galati.
Eu doresc sa ma retrag ca si administrator din societate.
Daca societatea este in Galati administratorul este obligatoriu sa fie tot din localiatea unde este inregistrata societatea
nu cunosc nicio prevedere legala cu privire la domiciliul viitorului administrator, aduceti la cunostinta prin scrisoare recomandata asociatilor/actionari societatii comerciale intentia dvs. de a renunta la mandatul de administrator, urmand ca in urma adunarii generale sa se aleaga noul administrator

deasemenea lecturati actul constitutiv/statul societatii pentru a vedea modalitatea de schimbare a administratorului.

sau incercati sa mergeti la ORC-ul unde are sediul social societatea pt a cere mai multe detali cu privire la problema dvs.