avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 838 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acordare CO 2013
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acordare CO 2013

Buna ziua,
M-am angajat pe 24 septembrie 2013. Doresc sa stiu daca beneficiez de co pe anul 2013. In CIM am trecut 20 de zile lucratoare de concediu pentru un an. Program de 8 ore.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 21:45, 19 Noiembrie 2013
Aveti dreptul la 20 zile/an : 12 luni x 3 luni lucrate = 5 zile de CO.
Le puteti solicita oricand pana la 31.12.2013.
In 2014 veti avea 20 de zile de CO.

Codul muncii:

ART. 145
(1) Durata minimă a concediului de odihnă anual este de 20 de zile lucrătoare.
(2) Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabileşte în contractul individual de muncă, cu respectarea legii şi a contractelor colective aplicabile, şi se acordă proporţional cu activitatea prestată într-un an calendaristic.
(3) Sărbătorile legale în care nu se lucrează, precum şi zilele libere plătite stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil nu sunt incluse în durata concediului de odihnă anual.

ART. 146
(1) Concediul de odihnă se efectuează în fiecare an.
(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), efectuarea concediului în anul următor este permisă numai în cazurile expres prevăzute de lege sau în cazurile prevăzute în contractul colectiv de muncă aplicabil.
(3) Angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.
(4) Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu cristinablazs cristinablazs buna ziua, as avea o intrebare legata de concediu de odihna...in 7.12.2012 am revenit la munca din CCC(2ani) si as dorii sa stiu dupa cat timp as putea sa ... (vezi toată discuția)
Legislatia muncii ada123456 ada123456 Buna seara , daca pentru o perioada de 17 luni am avut cim suspendat( 2013-2014 ) si incepand cu 15 septembrie am revenit la serv , pe acelasi loc de munca , ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna neefectuat alexlipo88 alexlipo88 Stiti daca, concediul de odihna pe anul in curs care nu s-a dat de catre angajator mai poate fi luat anul viitor sau trebuie luat anul asta? Din 22 de zile ... (vezi toată discuția)