Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Luare in tutela batran - fara venit oficial
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Luare in tutela batran - fara venit oficial

Vreau sa iau in tutela un baran din famlie.

L-am intretinut si pana acum, dar nu am un venit oficial. Pot motiva ca il voi ajuta doar din venitul lui (care oricum este foarte mic, mai mult simbolic) ?

Eu am vandut in targ produse cumparate de la altii ce le aduc din straintate, dar nu as vrea sa vorbesc oficial despre asta ca sa nu pun in pericol "afacerea".
Am lucrat si la stat o perioda lunga, dar nu mi-a convenit venitul.

Altfel In cazul in care il vor prelua cei care se ocupa de protectia sociala, ii vor vinde casa, deoarece el nu are venit suficient nici pentru cel mai ieftin azil ?

Care e interesul ?
Ca sa ii deveniti tutore, trebuie pus sub interdictie, omul are probleme psihice ?
Batranul din familie m-a rugat sa nu il las sa ajunga la azil.

[Despre sanatatea lui sa imi permiteti sa nu detaiez.]
crocodilan, utilizator
Pai de ce sa ajunga la azil ? sa incheie un contract de intretinere cu cineva..
Sanatatea lui e importanta, nu vreti sa detaliati, mergeti si sfatuiti-va in particular cu un avocat.
Cum sa va spun, ultima data batranul a dat drumul la gaze in criza care a avut-o de s-au alarmat vecinii. A zis ca e casa lui ca nu e problema vecinilor ce face el. Au fost oprite cumva pe tot imobilul.
Starea lui de sanatate s-a agravat si nu mai poate trai singur.

Eu sunt ruda mai apropiata cu el decat cei care il vor la Azil.

Contract de intretinere - cand il vede notarul cred ca va avea dubii in privinta semnarii actelor. Nu stiu daca in contextul problemelor lui de sanatate ar putea accepta notarul (psihice). Sa arat actele medicale notarului ?

Ma tem de altfel si de lucrurile pe care le va face. E genul care spune "da, da,da" si in spate face altceva, lucruri la care nu te astepti.

De exmplu l-am sunat:
-"Ai fost la medic?"
-"Da am fost!"
-"Urmezi ce ti-a zis medicul ?"
-"Da si ma simt mai bine!"

Cand am ajuns la el acasa am vazut ca nu facuse nimic din toate astea si avusese o alta criza in care si-a distrus locuinta.
Practic nu pot sa il ajut prin discutii. Trebuie sa vad ce face.

Acum nici eu nu vreau sa locuiesc la el acasa. As vrea el sa stea la mine.
Oricum este in datorii pe care le-a facut in momentul crizei si pe carae acum ma roaga sa i le platesc.

Pentru o perioada a trebuit sa renunt cam la tot ca sa ma ocup de el.
In perioade dificile trebuie sa stai cu el mai tot timpul.
Cereti in instanta punerea lui sub interdictie si numirea dvs ca tutore.
In urma decesului sau cand va veni vremea, sunteti mostenitorul lui direct , mai sunt si altii ?