Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vanzare-cumparare anulat daca ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vanzare-cumparare anulat daca ...

Sper ca am postat in zona in care trebuie, daca nu, rog un moderator sa mute subiectul.

Bunicul meu de vreo doi ani prezinta probleme psihice. Nu are nici un document ce poate atesta acest lucru pentru ca refuza asistenta oricarui doctor.

De curand, o femeie cam de varsta lui ii da "tarcoale" si am impresia ca vrea sa-l pacaleasca in a semna un contract de vanzare-cumparare pe apartamentul in care bunicul meu sta.

Sub nici o forma nu sunt de acord cu acest lucru si vreau sa va intreb ce sanse sunt ca eu sa contest acest contract daca bunicul meu nu are toti "boii" acasa. Nu stie in ce zi/luna/an este (pierde notiunea timpului), uita tot mai des lucruri elementare, de multe ori are crize pe lucruri de nimic. Pentru un om de varsta lui (71 ani), in comparatie cu altii, sunt convins ca un doctor specialist l-ar incadra intr-o categorie cu probleme ceea ce ar da o dovada ca nu ar avea suficienta judecata pentru a duce un acest simplu contract intr-o zona legala.

Oh, apropo, nu sufera de probleme fizice, doar ca ... datorita problemelor psihice, nici pixul nu mai stie sa-l tina in mana, dealtfel semnatura lui este total schimbata fata de anii precedenti (dintr-un nume cu inteles, intr-o mazgalitura continua)
Eventuala expertiza medicala care sa se pronunte asupra existentei discernamantului ,o poate dispune numai instanta de judecata.
Avand in vedere ca sunteti nepoata,copii bunicului ce parere au despre intentiile batranului ?
Nu stiu daca presupunerile dvs. cu privire la batrana careia ar intentiona sa ii vanda sunt reale sau nu. Insa atata vreme cat batranul nu este pus sub interdicitie judecatoreasca, acesta poate incheia valabil orice act, prezumandu-se ca are capacitate de exercitiu si deci discernamant. De fortat sa vina la medic, nu il puteti forta, iar punerea acestuia sub interdictie ar trebui ceruta, aprobata de cei de la Autoritatea tutelara , care vor cere in instanta , ca bunicului sa i se efectueze o expertiza pihiatrica , iar daca se va dovedi ca acesta are discernamantul diminuat, afectat, i se va numi un curator care sa ii reprezinte interesele . Chiar si in ipoteza in care sa zicem bunicul va intocmi un asemenea act, avand in vedere varsta sa , notarul va trebui sa ii ceara o adeverinta medicala din care sa rezulte ca se afla in deplinatatea facultatilor mintale.
Tot ceea ce am spus in legatura cu doamna aceea este doar o presupunere nu ceva concret. Dar daca mi-ati spus ca la varsta lui necesita o adevarinta medicala psihiatrica... atunci m-ati linistit .

Multumesc !
Avand in vedere ca dumneavoastra considerati ca bunicul e afectat psihic , (sigur , lipsa discernamantului va fi sustinuta de o expertiza psihiatrica obligatorie ), va puteti adresa instantei de judecata (judecatoriei in a carei raza teritoriala domicilieaza bunicul), in vederea punerii sub interdictie .

Ulterior , existand o hotarare judecatoreasca , va puteti adresa Autoritatii Tutelare, in vederea numirii unui tutore, care sa-i reprezinte interesele , oricand va dori sa-si exercite un drept.

Curatela se instituie pentru persoane capabile , care,insa , din cauza unei suferinte organice , nu pot dispune de drepturile lor.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Stoica Ioana a scris:

Avand in vedere ca dumneavoastra considerati ca bunicul e afectat psihic , (sigur , lipsa discernamantului va fi sustinuta de o expertiza psihiatrica obligatorie ), va puteti adresa instantei de judecata (judecatoriei in a carei raza teritoriala domicilieaza bunicul), in vederea punerii sub interdictie .

Ulterior , existand o hotarare judecatoreasca , va puteti adresa Autoritatii Tutelare, in vederea numirii unui tutore, care sa-i reprezinte interesele , oricand va dori sa-si exercite un drept.

Curatela se instituie pentru persoane capabile , care,insa , din cauza unei suferinte organice , nu pot dispune de drepturile lor.

Si daca batranul se prezinta in instanta si se constata ca de fapt este coerent si nu are probleme de nici o natura ? De multe ori alte persoane sunt cele care vor sa scoata nebun un bunic ca sa faca ce vor cu averea lui!B-)
Cat timp nu se afla sub interdictie bunicul poate sa dispuna cum doreste de munca lui de o viata ! Chiar daca asta inseamna sa o joace la cazinou! Este decizia lui ce face cu bunurile sale si nimeni nu poate hotari asupra unor bunuri pe care crede ca i s-ar cuveni ! E munca omului si dispune cum doreste de ea!=D>