Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa de timbru pentru trecerea unor autovechicule ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa de timbru pentru trecerea unor autovechicule pentru schimbarea proprietarului.

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati daca se poate sa lamuresc urmatorul aspect.
O societate x detine 3 masini deja inmatriculate in Romania si doreste sa schimbe proprietarul , fie cu o alta persoana juridica fie cu o persoana fizica. Cat este pentru aceste cazuri taxa de timbru sau unde o putem calcula.

Cu multumiri!
Daca pentru aceste autoturisme s-a platit taxa de poluare si nu a fost recuperata ulterior, la schimbarea proprietarului prin transferul dreptului de proprietate nu se mai plateste taxa de poluare, actuala taxa de timbru.
In caz contrar, ori ca nu s-a platit taxa de poluare ori ca s-a platit si s-a recuperat, noul proprietar va plati taxa de timbru de mediu.

Taxa de timbru de mediu se calculeaza de catre ANAF in functie de norma de poluare anul de fabricatie etc.
In ambele ipoteze, se mai platesc taxe pentru inmatriculare de aproximativ 500 lei ( taxa talol, numere si altele)
ContSters305424, utilizator
Daca masina a fost luata in leasing, atunci taxa de timbru verde este platita deja si trebuie doar sa scoateti o adeverinta de la anaf ca respectiva taxa de timbru verde a fost platita.La anaf aflati daca taxa de timbru verde a fost platita sau nu , care este cuantumul ei dar daca nu a fost platita sunteti obligat sa o platiti pentru a inmatricula masina.
justice86, utilizator