Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cui ma subordonez ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cui ma subordonez ?

Sunt angajat ca lucrator desemnat cu securitatea si sanatatea in munca in cadrul unei institutii publice deconcentrate cu un numar de angajati sub 149. Prin statul de functiuni am fost repartizat in serviciul "Juridic, contencios administrativ, resurse umane". Este corecta aceasta incadrare sau ma subordonez direct angajatorului ?
Vedeti ce este prevazut in regulamentul de ordine interioara a institutiei sau in fisa postului dvs.
1. Prin "angajator" se intelege asociatul, administratorul sau orice imputernicit al acestora desemnat sa reprezinte firma in anumite domenii de activitate.
2. Daca organigrama unitatii prevede ca lucratorul cu securitatea si sanatatea in munc apartine de serviciul Juridic, contencios administrativ, resurse umane, atunci asa este bine. Administrativ, sunteti subordonat sefului de servicu.
Dacă prin statul de funcţiuni ţineţi de serviciul respectiv, e clar că vă subordonaţi direct şefului acelui serviciu. În funcție de regulamentul intern sau de alte norme, puteți răspunde direct şi în fața superiorilor şefului.

"Angajator" nu înseamnă cel mai mare şef sau împuternicitul lui. Angajator e, în acest caz, instituția publică la care lucrați.
Trebuie evitată confuzia asta: nu sunt angajatori administratorul, preşedintele, "patronul", şeful de departament etc. etc., ci societatea comercială, instituția publică ş.a.m.d. - ca persoane juridice.