Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA deductibila
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA deductibila

O societate care NU aplica TVA la incasare are un furnizor care aplica TVA la incasare pe care nu l-a achitat de peste 90 zile. Furnizorul este obligat sa-si colecteze TVA-ul la 90 zile. Intrebarea mea este,in aceste conditii, soc.care nu aplica si nu a achitat, poate sa-si deduca TVA-ul ?
Societatea care nu aplica TVA la incasare va deduce TVA in momentul achitarii facturii emise de o societate care aplica TVA la incasare.
Multumesc.Asa stiam si eu dar,voiam si opinia altor practicieni.
Buna ziua,

Veti deduce TVA numai la plata facturii respective. Acest aspect reise destul de clar din Ghidul elaborat de catre ANAF in acest sens. La pagina 22, in cadrul comentariilor se precizeaza:
Prevederile art 145 alin. (11) din Codul fiscal amână deducerea TVA pentru achiziţiile efectuate de orice contribuabil de la un contribuabil care aplică TVA la încasare, până
la momentul plaţii totale sau parţiale a facturii.

Numai bine