Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Pot fi solicitate bugetele de marketing acordate ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Pot fi solicitate bugetele de marketing acordate retailerului la delistarea unui furnizor

Exista un act normativ in baza caruia pot fi solicitate bugetele(de deschidere magazin, de listare artricole, etc) acordate unui retailer in situatia in care acesta nnu mai continua colaborarea cu un furnizor?
Multumesc!
Cred ca nu in legi trebuie sa va uitati ci in contractul cu furnizorul respectiv. Este foarte probabil ca aceasta situatie se fie "reglementata prin contract". Depinde foarte mult din ce cauza ati fost delistat: culpa Dvs sau gasirea unui furnizor mai ieftin.
Ei solicita sa acorzi un anumit buget cu mentiunea verbala ca in cazul in care colaborarea se intrerupe(pentru ca nu mai poti confirma conditiile comerciale noi solicitate) poti sa-ti recuperezi sumele acordate pentru deschideri de magazine sau listari de produse.
Am rezerve mari ca ar fi adevarat, de aceea va cer sprijinul,
In contractul cadru nu fac precizari de acest fel , insa ei spun ca acest lucru este reglementat prin lege.
Multumesc!