Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Prenatal

Buna ziua am si eu o intrebare.....am lucrat timp de 8 ani la o firma...si acum aproape 2 luni mai precis pe 30 septembrie am renuntat la locul de munca......si acum am aflat ca sunt insarcinata.......se poate sa imi platesc cartea de munca,,,sau se poate face ceva ca sa beneficiez de prenatal??
RamonaI, utilizator
1. Pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

2. Plata contributiilor nu va ajuta la a beneficia de indemnizatie pentru CCC.

3. Incercati sa incheiati retroactiv (incepand cu octombrie) un contract individual de munca sau o conventie civila de prestari servicii.

ok va multumesc mult
dar acei 200 de lei alocatia copilului ii voi mai primi?
Alocatia de stat pentru copii o primiti indiferent daca aveti sau nu venituri.