Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Art 99 al 1 din l 263
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Art 99 al 1 din l 263

spune ca punctajul lunar realizat se majoreaza cu 0,5 % daca lucrezi dupa varsta de pensionare fara sa iesi la pensie . cazul : varsta standard :oct 2013 , grupa 2 de munca 15 ani scade varsta standard cu 3 ani = oct 2010 . ies la pensie in oct 2013 . pentru perioada oct 2010-oct 2013 beneficiez de prev. art . 99 al 1 ? multumesc !
Nu.
Se refera contributia de dupa implinirea varstei standard de pensionare,nu la contributia de dupa implinirea varstei standard reduse
Aceasta asazisa majorare,nu reprezinta mai nimic.
Pentru 1 an in plus,in conditiile art.99(1)rezultatul este:
Intr-un caz din 10 se poate castiga 1 leu la pensie pe luna.
In noua din 10 cazuri,nu se castiga nimic.