Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Incertitudine, rog ajutor!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Incertitudine, rog ajutor!

* modificarea elementelor de fapt ce au fost avute in vedere la fixarea programului de vizita sau exercitarea dreptului de vizita abuziv,ofera posibilitatea restrangerii sau anularii .......*, fostul sot are alt domiciliu decat cel declarat cand i s-a permis sa ia copilul la domiciliul lui,locuieste cu o femeie pe care copilul nu vrea sa o vada,ma pot incadra la cele specificate mai sus?
mentionez ca sunt suspiciuni ca ,minorul este abuzat de ei acolo,este amenintat incontinuu si acum refuza sa mai mearga la tratal lui
Cele mentionate de dvs se pot considera modificari ale aspectelor luate in considerare de instanta initial, insa va trebui s adovediti ca noua locuinta este improprie desfasurarii vizitelor sau ramanerii peste noapte si ca minorul este traumatizat de aceste vizite si abuzat emotional, altfel nu veti convinge judecatorul sa micsoreze/ modifice programul.
am solicitat la dgaspc scris,ieri, includerea in program de consiliere psihologica a copilului
dreptul de vizita i-a fost acordat pt ca a declarat atunci ca locuieste la o anumita adresa,cu parintii sai
de atunci,locuieste la o alta adresa,cu concubina.
I s-ar fi dat dreptul si daca zicea ca locuieste cu iubita. Putea f bine sa locuiasca la parinti si in timpul programului sa mearga impreuna cu copilul la iubita sau sa se vada afara, in aer liber, asa ca nu cu domiciliul aveti treaba ci cu faptul ca baiatul nu se simte ok in compania tatalui ( posibil)din cauza acelei femei.
Functie si de ce va zice psihologul, trebuie sa cereti in instanta schimbarea conditiilor in care se copilul isi vede tatal, poate ca vizita sa aiba loc la domiciliul dvs o perioada sau se se vada cu tatal singur sau alte variante.