avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Situatie grava, rog sprijin! Refuzul minorului de a ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Situatie grava, rog sprijin! Refuzul minorului de a petrece timp cu tata

Datorita faptului ca,fostul sot duce copilul la alt domiciliu decat in hotarare,ca locuieste cu o femeie si un copil al acesteia pe care copilul nostru nu o suporta,ca,,copilul refuza sa mai mearga cu el. Urmare acestei situatii,fostul a depus o plangere penala impotriva mea,pentru neincredintarea minorului,afirmand ca eu nu-l las .
Mentionez ca ,copilul in consiliere,pe o perioada de 3 luni,la dgaspc
ce pot face eu? cum ma descurc?
Fostul merge si la scoala copilului ,unde a incercat sa-l determine sa mearga cu el dupa ore,amenintandu-l ca data viitoare vine cu politia.
Ultima modificare: Joi, 26 Decembrie 2013
gi-jane2, moderator
Cel mai recent răspuns: Martonze , utilizator 22:17, 7 Ianuarie 2014
promovati urgent actiune pentru modificare dreptului de vizitare. depuneti plangere la politie pentru rele tratamente aplicate minorului si la DGASPC.desigur ca nu cunosc cazul concret ca sa pot sa va spun mai mult

adunati cat mai multe probe si apelati la consultanta de specialitate
:offtopic: va rog nu mai deschideti subiecte noi pe aceasta tema, continuati discutiile incepute, multumesc.
Nu e nimic neobisnuit ca v-a facut plangere, mergeti si dati declaratie atunci cand veti fi chemata.
Cum a ajuns copilul sa consiliere, a fost initiativa dvs sau asa a hotarat o instanta ?
Daca nu va vrea nici pe viitor copilul, nu-l va obliga nimeni.
Psihologul ce v-a zis ?


am rugat eu sa discute cu el un psiholog,pentru ca ceea ce povesteste copilul este f rau,si sincer,semne si probleme au fost de mult timp,am incercat sa discut cu fostul dar nu am avut ce sau cu cine,'face ce vrea el cu copilul' si singuri nu am vb vreodata,a fost concubina de fata de fiecare data si a vb si in numele lui
psihologul a spus ca dureaza 3 luni consilierea,are 2 sedinte facute dar nu a intrat cu el in miezul problemei inca
In primul rand o consiliere nu are o perioada predeterminata. Nu e ca la gripa, in 7 zile te faci bine. Faci psihoterapie pana simti sa n-o mai faci. Exact asa. Ma rog, in unele tipuri de psihoterapie.
Nu am inteles cati ani are copilul.
Cati ani are copilul?
Faptul ca copilul dv. nu o suporta nu e un motiv si nu vad ce sa caute aceasta scuza langa cealalta cu pozele. Sau poate dv. stiti si motivele pentru care nu o suporta.

Despre ce semne si probleme vorbim? Despre cat de mult timp?
Intotdeauna a fost asa raportarea tatalui la copil, fac ce vreau cu el?
Ultima modificare: Joi, 26 Decembrie 2013
gi-jane2, moderator
da,cam intotdeauna a fost asa,are 7 ani si 4 luni acum,aceste probleme sunt de 1 an jumatate cam,de cand am vazut copilul imbracat cu alte haine decat ale lui,poze cu el si cu individa postate pe net, si faptul ca aceasta a afirmat ca oricum copilul ramane in grija ei,fostul pleaca fara el,si ea ii poate face orice,nu e specificata in hotarare si nu raspunde in nici un fel
consilierea psihologica e pentru a povesti in prezenta unui psiholog ce s-a intamplat acolo,nu ca tratament

Alte discuții în legătură

As vrea sa depun la protectia copilului o sesizare despre abuzurile tatalui Vicky1 Vicky1 Cum trebuie procedat ca aceasta sesizare sa fie depusa apoi si in instanta in cadrul procesului de divort? Sustine ca nu e lasat sa-si vada copilul ceea ce ... (vezi toată discuția)
Incertitudine, rog ajutor! ContSters193379 ContSters193379 * modificarea elementelor de fapt ce au fost avute in vedere la fixarea programului de vizita sau exercitarea dreptului de vizita abuziv,ofera posibilitatea ... (vezi toată discuția)
Sechestrati in casa 48 de ore? ContSters129337 ContSters129337 Buna ziua. In urma divortului pronuntat in urma cu 1 an, mi-a fost incredintat spre crestere si educare, fiul meu minor, care are acum 4 ani si 8 luni, tatal ... (vezi toată discuția)