Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Firma de recuperari imi cere despagubiri la un ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Firma de recuperari imi cere despagubiri la un contract de credit

Buna ziua, am lu-at un credit de la o banca in valoare de 10000 de euro. din pacate nu am mai putut plati, am fost contactat de cei de la [editat] nu am ajuns la nici-o intelegere cu ei si mau executat silit. ACUM EI CE VOR SI DESPAGUBIRI SI BANI PE CREDIT????? Va multumesc! Avand in vedere ca cererea de executare silita formulata de [ editat] a fost incuviintata prin incheierea din data de ............. fiind declansata executarea silita direct impotriva dumneavoastra in baza titlului executoriu constand in contract de credit nr.................. in baza art 731 alin1 coroborat cu art 667 c.pr.civ emitem prezenta SOMATIE ..........................................13,087,64 LEI REPREZENTAND DESPAGUBIRI STABILITE PRIN TITLU EXECUTORIU...........1,622,87 onorariu executor judecatoresc. 116,30 alte cheltuieli de executare TOTAL 15,012,81 LEI IN CAZUL IN CARE NU VA CONFORMATI PREZENTEI SOMATI VOM PROCEDA LA CONTINUAREA EXECUTARI SILITE...........
gi-jane2, moderator
Va duceti, ii depuneti adresa scrisa in care il anuntati ca va executa ilegal, in temeiul unui titlu executoriu nul si ii cereti incetarea deindata a executarii silite. Daca nu este de acord, mergeti direct la politie si faceti plangere penala impotriva executorului si a bancii.
pot maine sa-i arat contractul ala de 10300. (nu iau originalul cu mine, copii)
pai il si depuneti in copie, atasata adresei, ca sa stie omul .
va multumesc!
asa este cum am spus, executorul are la dosar contractul de credit nr 123456 de 15450 de euro pe care banca nu il acordase,,,,a intrat in panica si incepuse sa tremure din toate inchieturile, la un momendat suna la firma de recuperarii si le spune ( baaa ce contract de credit mi-ati dat? clientul are contract de credit pe 10300 in original semnat de toate partile, si eu am contract de credit de 15450 semnat doar de client si nu de toate partile,,,,,,,am facut o cerere prin care am cerut conform dosarului......contractul de credit nr 123456 in baza caruia a cerut executarea, graficul de rambursare, hotararea judecatoreasca de incuviintare a executari, somatia, si cheltuielile de executare, uitanduse mai bine prin dosarul lui primit de la firma de recuperarii se intoarce spre mine si imi arata ca are si contractul original de 10300.....si ai spun pai si acuma ce facem ca avem doua contracte de credit cu acelasi nr acordate in aceeasi zi unu semnat de toate partile si unu semnat doar de mine. rasp. lui fa contestatie la executarea silita....si somatia a gresito, prima era in lei. a spus ca imi trimite alta modificata in euro........imi da-ti ceva sfaturi va rog ffff mult!! nu prea imi permit un avocat sa fac contestatie