Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Șofer beat nevinovat de producerea accidentului
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Șofer beat nevinovat de producerea accidentului

Buna ziua!
As dori sa aflu dacă in caz de accident rutier soldat doar cu daune materiale ambii părți, între un șofer beat care circula regulamentar, celălalt fiind găsit vinovat de producerea accidentului, asigurarea RCA a persoanei vinovate suporta cheltuielile reparației mașinii soferului beat?
Va multumesc.
Desi pare ciudat, raspunsul meu este DA. Am avut un caz similar in trecut si asa s-a rezolvat, desigur prin contestarea procesului verbal daca se stabileste desigur vinovatia soferului beat, de producerea accidentului.
Multumesc pt raspuns. Si exista o limita de timp pt contestarea procesului verbal?
Rol_art a scris:

Multumesc pt raspuns. Si exista o limita de timp pt contestarea procesului verbal?

15 zile de la data primirii procesului-verbal la judecatoria la care este arondat locul accidentului.