avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1175 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Discuţia la modă nu ma pot abtine...cazul Gigi Becali!
Discuție deschisă în Discuţia la modă

nu ma pot abtine...cazul Gigi Becali!

Nu ma pot abtine sa nu supun dezbaterii subiectul zilei!Azi dimineata la ora 10.00, am sunat-o pe mama sa intreb daca sunt bine si e aimi spune socata ca l-au ridicat pe Becali!
In ce stat traim?
Nu l-am admirat pe acest om ( eu sunt armana, ar fi trebuit sa am probabil alta parare).Am apreciat intotdeuna ca acest om nu are ce cauta la TV si nici nu poate fi un model.DAAAAR ce s-a intamplat astazi este ORDINAR si, va rog sa ma credeti , ca imi este pentru prima data TEAMA de tara in care traim.
M-ar interesa pararea dvs. si cred cu reala convingere ca modul in care s-a procedat este inacceptabil intr-un stat de drept.
Este pentru prima data cand sunt gata sa iau atitudine impotriva "practicilor" de acest gen.
Sa ma ierte Dumnezeu, daca gresesc, dar nu suntem "dobitoace". George Becali a fost astazi tratat asa.
Ce lectie mai este si asta?Sau trebuia sa uitam de celelalte scandaluri...

av. Ileana Schwarz
Subscriu din tot sufletul la ceea ce ati scris! Siderati au fost cei mai multi... Aveam senzatia ca e banc, o pacaleala intarziata... Vedeam, auzeam si nu credeam – nu intelegeam ce a facut in cele cateva ore de la ultima aparitie TV... E prea mult, chiar si pt RO!
Avand in vedere ca nu am ascultat tot ceea ce s-a discutat la TV nu ma pot pronunta, dar numai din ceea ce am vazut e suficient pt a fi tentati sa sesizam toate forurile internationale care ar putea avea ceva de comentat...
Ceea ce se intampla candva "mai pe ascuns” se intampla azi in lumina reflectoarelor – ceea ce e, cu adevarat, cumplit. Am convingerea ca este o diversiune, dar inca nu inteleg cu ce are legatura...
Daca si acest abuz va "trece” cum au trecut multe altele... nu pot decat sa scriu – cu tristete – ca traim in tzara pe care o meritam.
G.Becali ar trebui sa fie primul care sa actioneze in judecata reprezentantii institutiei care au facut acest gest.
E o tara periculoasa dar numai daca ii superi pe cei foarte mari.
Cam asta s-a intamplat in cazul Becali.
Imi pare rau ca nu il pot apara.Sigur platea bine, evident daca se respinge propunerea de arestare preventiva a parchetului, ceea ce cred ca se va intampla.
Si eu sunt curios daca o sa dea statul in judecata pentru abuz.

avocat Claudiu Lascoschi
Sunt impotriva acestui "personaj" coborat parca din tenebrele precambrianului de cand a aparut,dar aceasta nu ma impiedica sa fiu impartial si sa am mai multe nedumeriri:Fata de incadrarea juridica de instigare la lipsire de libertate,care o fi fost motivul pentru care s-a dispus efectuarea unor perchezitii domiciliare ?.De fapt ce se cauta ? Presupusele arme folosite la o astfel de infractiune, numai un om lipsit de discernamant le putea pastra,dar nu si o persoana cu atatia" sfatuitori".In al doilea rand mandatul de aducere nu se emite decat daca persoana citata nu se prezinta la citarea celor care instrumenteaza cauza.Din punct de vedere al comiterii faptelor ,personal,sunt convins ca ele s-au petrecut,dar instrumentarea lor mi se pare scandaloasa,iar masura retinerii pe 24 de ore mi se pare vadit nejustificata.
Satisfactie comandata de Popoviciu?!
Se cautau niste filmari si poate si altele.
Chestia cu mandatul de aducere e terbil de enervanta.Trebuia citat anterior dar nu are relevanta pe starea de arest decat daca se incearca cumularea perioadei de retinere cu perioada de dinainte.
Infractiunea nu este nici flagranta.E urat cum s-a procedat.Foarte urat...
Parchetul s-a miscat repede.Nu cred ca vor incerca sa depaseasca 24 de ore.

Pentru fapte trebuie sa existe si probe certe de vinovatie.Nu se poate da mandat de arestare asa aiurea.
Dar cu retinerea e o alta problema foarte aiurea.Dureaza destul de mult pana se judeca plangerea impotriva masurii retinerii.Si asta e scandalos pentru plangerea risca sa devina ineficienta sub aspectul efectelor sale.

avocat Claudiu Lascoschi

Alte discuții în legătură

Hotul care iti aduce inapoi bunul furat CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Hotul care iti aduce inapoi bunul furat va fi tras la raspundere penala. Dar in acest caz pericolul faptei este mult mai scazut si poate atrage o amenda ... (vezi toată discuția)
Urmarire internationala dyenutza dyenutza am si eu o rugaminte la dumneavoastra...am o cunostinta care a luat o pedeapsa de 4 ani cu executare pt furt calificat...si a reusit sa plece din tara pana sa ... (vezi toată discuția)
Acuzat pe nedrept pauldorin87 pauldorin87 sunt acuzat intr un dosar penal prin declaratie mincinoasa precum ca as fi deposedat de o suma de bani pe un amic.am asistat la un schimb de telefon intre 2 ... (vezi toată discuția)